Strona główna Wydarzenia Świebodzice Świebodzice odnowią parki, skwery i place

Świebodzice odnowią parki, skwery i place

0

Rewitalizacja obejmie 19 hektarów terenów zielonych w Świebodzicach W tym roku rozpoczną się prace na m.in. skwerze przy ul. Świdnickiej czy Wiejskiej czy na boisku w Cierniach. Największe projekty dotyczące chociażby stawu Warszawianka czy budowy placu sportowego na Osiedlu Piastowskim – zaplanowane są na 2019 rok.

Pod koniec stycznia Gmina Świebodzice podpisała umowę z wykonawcą na zadanie inwestycyjne, dotyczące rozwoju funkcji zdrowotnych i rekreacyjnych w gminie Świebodzice poprzez tworzenie i odnowienie terenów zielonych w celu poprawy jakości życia mieszkańców. Ponad 19 hektarów terenów zamieni się w zielone miejsca, pełne kwitnących krzewów, drzew, ławek i sportowej infrastruktury. Świebodzice – jako jedne z zaledwie siedmiu miast w całej Polsce – otrzymało na ten nowatorski projekt dofinansowanie unijne w wysokości ponad 3 mln zł.

Koncepcja zakłada nie tylko rewitalizację istniejących terenów zielonych, ale także budowę nowych wraz z infrastrukturą rekreacyjną, służącą do odpoczynku, spędzania wolnego czasu, uprawiania sportów. Przybędzie nam zieleni np. na osiedlach i niezagospodarowanych skwerach – mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz. – Ten projekt sprawi, że Świebodzice będą miały jeszcze więcej przyjaznych, zielonych miejsc, bo przewiduje nasadzenia prawie 400 szt. drzew i prawie 9 tys. krzewów. A to oznacza także lepszą jakość powietrza – dodaje.

W ramach projektu powstaną zupełnie nowe obszary, ale odtworzone zostaną także historyczne miejsca, jak chociażby przystań kajakowe na stawie Warszawianka. Ten zakątek miasta odzyska swój dawny blask i przynależną mu funkcję rekreacyjną. Z kolei na Osiedlu Piastowskim pojawi się całkowita nowość: park sportowy m. in. z kortem tenisowym i fontannami płaskimi dla dzieci, zestawami do ćwiczeń na świeżym powietrzu, itp.

Wykonawca opracowuje właśnie harmonogram prac. Mają się one rozpocząć wiosną.

Wartość całego projektu to 7,5 mln zł. Będzie on realizowany w latach 2018-2019.

/oprac./
/komunikat: Agnieszka Bielawska, rzecznik prasowy UM Świebodzice/

Poprzedni artykułHełm pomagający walczyć z nowotworem trafi do świdnickiego szpitala
Następny artykułTłusty czwartek u Starszaków