Strona główna Wydarzenia Strzegom Rewitalizacja parku i dzielnicy Graby w Strzegomiu już wkrótce

Rewitalizacja parku i dzielnicy Graby w Strzegomiu już wkrótce

0

Zapowiadane inwestycje na Grabach i w parku miejskim (odcinek od Netto do ul. Dolnej) już wkrótce się rozpoczną. Wniosek gminy Strzegom złożony w maju 2017 r. znalazł się na czwartym miejscu listy rankingowej projektów i tym samym otrzymał dofinansowanie w wysokości 4,83 mln zł ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020.


Rewitalizacja parku miejskiego i dzielnicy Graby wpłynie na estetykę miasta i poprawi jego wizerunek. – Wreszcie ten fragment Strzegomia będzie ożywiony i będzie niejako konkurencyjny względem innych części miasta. Rejon ten zasługuje, by w końcu coś się tam działo. Teren wzdłuż Strzegomki był zapomniany, a ma ogromny potencjał. Teraz to się zmieni – podkreśla burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta.

Prace rozpoczną się już na wiosnę, a ich zakończenie nastąpi w 2019 r. Roboty budowlane w pierwszej kolejności obejmą teren wzdłuż ul. Dolnej, co w połączeniu z przebudową jezdni i chodników całkowicie i trwale zmieni na lepsze wizerunek Grabów i uczyni z nich miejsce chętnie odwiedzane przez mieszkańców innych części miasta i sołectw. Powstaną m. in.: plac zabaw na skwerze przy skrzyżowaniu ulic Wałbrzyskiej i Dolnej, zjeżdżalnie linowe i fontanna posadzkowa. Ponadto uzupełniona będzie zieleń, posadowione zostaną nowoczesne lampy oświetlające teren, zostanie przygotowane miejsce i przyłącza elektryczne pod kino plenerowe.

W kolejnym etapie przebudowany zostanie park miejski pomiędzy ul. Kasztelańską a Dolną. Powstaną fontanny, place i urządzenia zabawowe oraz atrakcyjna zieleń. Dla młodszego pokolenia powstanie park kalisteniczny (w pobliżu ul. Świdnickiej), gdzie młodzież będzie mogła ćwiczyć na specjalnych drążkach i poręczach. Dodatkowo powstanie mały ogród botaniczny, pergola z huśtawkami, warzywnik miejski, podwyższona rabata – dostępna dla niepełnosprawnych i górka saneczkowa. Odrestaurowane zostaną mury miejskie, odbudowana będzie baszta na cele działalności wystawienniczej, prowadzonej przez organizacje pozarządowe, i nastąpi podświetlenie elementów zieleni i estakady w rejonie ul. Świdnickiej.

/Tomasz Wanecki, UM Strzegom/

Poprzedni artykułCo? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz imprez
Następny artykułWpadli z amfetaminą i marihuaną