Strona główna Temat dnia List otwarty firmy IGOPAK w sprawie rozbudowy zakładu

List otwarty firmy IGOPAK w sprawie rozbudowy zakładu

16

Szanowna Pani Prezydent
Szanowny Przewodniczący Rady Miejskiej
Szanowni Mieszkańcy

List otwarty

W odpowiedzi na pojawiający się sprzeciw wobec planu rozbudowy zakładu ze względu na możliwe ryzyko dla środowiska, Zarząd Firmy Igopak pragnie poinformować, że w pełni podziela Państwa troskę o środowisko naturalne i z satysfakcją przyjmuje Wasze zaangażowanie w jego ochronę. To pokazuje jak ostatnimi laty wzrosła nasza świadomość ekologiczna.
W tym miejscu chcielibyśmy zadeklarować naszą gotowość i pełną współpracę zarówno z mieszkańcami, jak i władzami miasta w celu poprawy ochrony środowiska na terenie naszego miasta.
Jak już Państwo wiecie z naszego pisma informacyjnego z dnia 13.02.2018r., firma Igopak jako nowy właściciel byłego zakładu Diora, poczyniła wiele starań na rzecz ochrony środowiska, poprawy komfortu pracy pracowników oraz życia mieszkańców dzielnicy. Zamknięcie kotłowni emitującej rocznie do atmosfery 4,29 ton pyłu, likwidacja komór lakierniczych oraz uciążliwych i głośnych zewnętrznych instalacji odpylającej to milowe, ale nie jedyne nasze kroki w tym kierunku.
Wykonana została termomodernizacja istniejących budynków, która pozwala jeszcze bardziej zmniejszyć oddziaływanie na otoczenie poprzez zmniejszanie emisji CO2 oraz jeszcze większe wyciszenie budynków, co jest istotne ze względu na lokalizację zakładu pracy przy ruchliwej ulicy Bystrzyckiej – hałas dochodzący z ulicy jest uciążliwy dla naszych pracowników.
Oczywiście stopniowo podnosimy także walory estetyczne obiektu, tak aby stał się wizytówką dzielnicy.
W interesie naszym, czyli mieszkańców i właścicieli zakładu, jest stworzenie nowoczesnego i przyjaznego zakładu, stąd też w 2017 roku rozpoczęliśmy proces wdrażania normy środowiskowej ISO 14001, przyłączyliśmy się również do światowej organizacji Ecovadis. Planowana rozbudowa zakładu ma na celu trwałe rozwiązanie istniejącego problemu związanego z dochodzącymi odgłosami, których źródłem są zwykłe czynności związane z funkcjonowaniem zakładu (są to wózki widłowe, samochody, wiertarki, szlifierki). Problemy te były zgłaszane przez jednego z sąsiadów i robimy wszystko co w naszej mocy, aby wydobywające się odgłosy były jak najmniej odczuwalne przez najbliższe sąsiedztwo. Potwierdzeniem stanu faktycznego są pomiary hałasu, które pokazują, że nie zostają przez nas przekroczone żadne normy. Nowa zabudowa odizoluje część przemysłowo – usługową dzielnicy jaką jest niewątpliwie ulica Bystrzycka, od części mieszkaniowej. Granica działki będzie obsadzona różnorodną roślinnością, istniejące zabudowania będę podlegały dalszej termomodernizacji, a nowo projektowany budynek zgodnie z decyzją środowiskową, będzie wybudowany z materiałów energooszczędnych i zarazem dźwiękochłonnych, jednym z celów rozbudowy jest zero negatywnego wpływu na otoczenie i stworzenie skutecznej bariery akustycznej.

W tym miejscu chcielibyśmy rozwiać Państwa wątpliwości zawarte w sprzeciwie i zapewnić, że wskazane zagrożenia uzasadniające protest nie istnieją, a tym bardziej nie zaistnieją w przyszłości.
Deklarujemy że:

 • Nie pracujemy w systemie trzyzmianowym,
 • Nie pracujemy w systemie czterobrygadowym,
 • Nie pracujemy w dni ustawowo wolne od pracy,
 • Nie spalamy tworzyw sztucznych ani innych odpadów,
 • Nie wytwarzamy żadnych tworzyw sztucznych jak również nie przetwarzamy ich termicznie,
 • Naszym głównym działem jest szwalnia oraz montaż opakowań z prefabrykowanych elementów,
 • Nie gromadzimy żadnych odpadów niebezpiecznych,
 • Wszystkie odpady są segregowane i wywożone zgodnie z obowiązującymi przepisami,
 • Nie stwarzamy żadnego zagrożenia dla środowiska, ani dla bezpieczeństwa okolicznych mieszkańców,
 • Firma posiada Decyzję Środowiskową, w której zostały zbadane i sprawdzone wszystkie parametry wpływające na środowisko, wszystkie wyniki są pozytywne i nie odnotowano żadnego negatywnego oddziaływania.

Nowa budowa nie będzie uciążliwym emitorem hałasu, budynek będzie zbudowany z materiałów dźwiękochłonnych zgodnie z wymogami i normami budowlanymi. Jesteśmy firmą rodzinną na trwale związaną z naszym miastem i tak jak Państwu, także nam zależy na zrównoważonym rozwoju Świdnicy.

Z przykrością i oburzeniem przyjmujemy bezpardonowy atak na naszą firmę, jak się wydaje koordynowany przez jednego z lokalnych radnych, być może spowodowany chęcią zbicia kapitału politycznego przed nadchodzącymi wyborami samorządowymi? Nasze poruszenie jest tym większe, że ów atak oparty jest na nieprawdziwych i krzywdzących nas informacjach, mogących wywołać poczucie konfliktu, lęku i dezinformacji w lokalnej społeczności. Straszenie mieszkańców o możliwości gromadzenia stert materiałów niebezpiecznych, jak to miało miejsce na nielegalnym wysypisku przy ul. Kopernika, rzekome spalanie tworzyw sztucznych na terenie naszego zakładu (nie mamy kotłowni, a na całym terenie obowiązuje zakaz używania otwartego ognia) może wskazywać na brak szacunku dla mieszkańców, brak cywilnej odpowiedzialności za to, co się mówi i zwyczajne awanturnictwo obliczone na rozgłos lub inne partykularne interesy jednostek.
Pragniemy poinformować, że jesteśmy otwarci na merytoryczną rozmowę, mającą na celu wyjaśnienie i rozwianie wszelkich wątpliwości tyczących się naszej działalności.

Z poważaniem
Zarząd Spółki

/tekst nadesłany/

 • Gargamel

  Czytałem wszystkie publikacje na temat tej sprawy i wysnuwam wniosek, że najprawdopodobniej racja leży po stronie IGOPAK-u. Co więcej, podziwiam profesjonalne przedstawienie tematu przez ten podmiot gospodarczy i jego dążność do spokojnego załatwienia sprawy z poszanowaniem stanowiska okolicznych mieszkańców.

 • tak jest

  No i bardzo ładnie!
  Zawsze znajdzie się jeden z drugim któremu wszystko przeszkadza z samym sobą włącznie. Trzeba mieć rękę na pulsie i interesować się co firmy robią budują za miedzą ale nie w celu ich zniszczenia. Tam też pracują ludzie, którzy może nadal chcą pracować. Jak za bardzo będą ich cisnąć to się zabiorą i postawią gdzieś daleko,… ale sąsiad będzie zadowolony

  • Swidniczanin

   Cisnąć to sobie mogą co najwyżej klocka. Skoro twierdzą, że dzieją się takie a takie rzeczy, powinni zawiadomić odpowiednią instytucję, która przeprowadzi kontrolę. Jeśli firma działa tak, jak jest tutaj opisane – nie musi się niczego obawiać. I jeśli kontrola nie wykaże nieprawidłowości, wówczas jest to zwykłe pomówienie, działanie na niekorzyść firmy oraz oczernianie czyjegoś wizerunku a z tego można wyciągnąć konsekwencje.

 • Obserwator

  Burze probuje rozpętać bezradny L i oszołomiona rodzinka S z Czereśniowej. Dzis byłem pod igopakiem koło 11. Czyli w czasie pracy. Tam cisza jak makiem zasiał.

  • Mieszkaniec

   Tak? A wyobraź sobie gościu, że ja mieszkam obok Igopaku i hałas jest okrutny już od 6:00 rano! Jak tu nie mieszkasz, to skończ pieprzyć takie głupoty !!!

   • Wielbiciel

    To nie widziałeś gdzie się budujesz?
    Stare Kraszowice nie są w bezpośrednim sąsiedztwie i wszyscy pamiętamy jak było za Diory. Jak o 6:00 gruchnęło po filtrach to budziki były nie potrzebne. Teraz cisza jak makiem zasiał.
    Idź na skargę do tego co te działki wam sprzedał.
    Pani A.S. jak biegała po domach twierdziła że jadą 24h może ustalcie z sąsiadką jedną wspólną wersję będziecie bardziej wiarygodni.
    Jedna ulica wie o składowisku toksycznych odpadów, druga o planowanej spalarni śmieci inni o pracy w systemie trzyzmianowym.
    To chaos i jedno wielkie pomówienie.

 • Wielbiciel

  Jestem pełen podziwu dla trudu włożonego w wyjaśnienie tej
  sprawy.

  Mam nadzieję, że bezradny pieniacz odpowie za wywołanie tej
  awantury!

  Konstytucja dla biznesu autorstwa K.L. to może być hit w
  zbliżających się wyborach😊

 • Adam

  W tym liście zapomnieli dodać, że do weekndu 90% mieszkańców naszej dzielnicy nie wiedziało o istnieniu tej “toksycznej i uciążliwej” firmy, widocznie tak ona jest uciążliwa! K.L. powinien spróbować się w marketingu i zdobyć czarny pas w oczernianiu, a pro po te ichne kosiarki nie za ciche? Może proteścik? My jesteśmy z miasta, mamy śmierdzące i głośne spalinówki, Ku…sqvarna ale żenujące przedstawienie w wykonaniu kilku krzykaczyplus ich szanowny lider!

 • Maciej Miłosz

  Mam nadzieję, że mieszkańcy którzy osiedlili się obok istniejącej fabryki nie dadzą rady zablokować jej rozwoju. Szkoda byłoby fajnej firmy z lokalnym kapitałem.

  • Swidniczanin

   Jeśli firma działa zgodnie z przepisami to mogą sobie pokrzyczeć. Jakkolwiek powinni zawiadomić kogo trzeba skoro twierdzą, że dzieje się tam coś niedobrego. Ale jeśli nie jest to zgodne z prawdą, wówczas jest pomówieniem, działaniem na niekorzyść firmy, oczernianiem czyjegoś wizerunku i można wyciągnąć z tego konsekwencje.

 • Patrick Ohern

  Niech ci, co podskakują, zajrzą na drugą stronę Bystrzyckiej – stoi przy samej ulicy hala z której dzień i noc śmierdzi palonym plastikiem. Miasto ma to w dupie bo jak podaje wydział pani Sikocińskiej może jedynie ścigać właścicieli prywatnych posesji (nie-biznesowych) za palenie liści w ogrodzie i śmieci w piecu.
  Ot, taki polski burdel.

 • GlosGlos

  Najśmieszniejsze jest to, że wypowiadają się tutaj osobniki które tam nie mieszkają.
  Tylko nikt nie postawi się na miejscu tych ludzi co tam mieszkają …
  Łatwo jest komentować z daleka nie będąc na miejscu (…)

  Jeżeli coś jest nie tak, dla ludzi jest to uciążliwe to niech ludzie z tym walczą (…)
  Generalnie powinien być podział na strefę przemysłową i na strefę zamieszkałą, tak się robi w cywilizowanym świecie.
  Gdyby było wszystko ok. to Ci ludzie by nie protestowali, więc tym ludziom musi coś przeszkadzać i nie powinno tak być, że spycha się ludzi na margines…

  Firma wiedziała,że jest to strefa zamieszkania więc mogli sobie zdawać sprawę gdzie się lokują (…)
  Niestety prościej jest postawić nową halę z dala od zabudowań mieszkalnych, niż pchanie się w stare nieprzystosowane pomieszczenia.

  • obserwator

   Drogi “osobniku” GlosGlos

   Należy sprawdzić przed rozpoczęciem inwestycji np. dom lub zakład co
   przewiduje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w tym miejscu.
   Tereny bezpośrednio przyległe do dawnej Diory posiadają funkcję MN/U
   czyli zabudowa Mieszkaniowa lub Usługowa.

   um.swidnica-> bip-> Architektura…-> miejscowe plany …-> pkt 12 Obwodnica -> załącznik graficzny

   Czyli
   na tych działkach “mieszkalnych” można realizować również funkcje
   usługowe (tzn. głośniejsze i bardziej ruchliwe). Na zakończeniu spornych
   działek, przy ulicy Westerplatte, dopuszczono już wyłącznie funkcje
   Usługowe. Lokalizacja działki typowo mieszkalnej w tym miejscu jest
   niestety trochę ryzykowna i na pewno nieśmieszna.

   • Mieszkaniec

    Drogi Obserwatorze. Jak nie masz pojęcia o sytuacji rzeczywistej, to sie nie wypowiadaj. Na tym terenie NIE MA PLANU ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO !!! Koniec i kropka.

    • obserwator

     Na terenie mieszkalno usługowym jest obowiązujący mpzp.
     Na terenie starej Diory Igopak chce tylko kontynuować działalność do jakiej była działka przeznaczona. Nie zauważyłem, aby chcieli zmiany funkcji nieruchomości.

  • Wielbiciel

   Dowodem na to że nie mieszkamy w cywilizowanym świecie jest stary płot zakładu do dziś służący niektórym mieszkańcom Czereśniowej.
   Pytanie co oni robią po tamtej stronie płotu?:)
   Ja pamiętam jak tam się w piłkę grało i konie się tam pasły.
   Jak ktoś kupuje działkę na terenie istniejącej fabryki bo tania! To niech się liczy z tym że będzie tą fabrykę widział i słyszał.
   Pani S-P jeszcze tam nie mieszka a najwięcej ma do powiedzenia.
   Po co Pani buduje ten dom w tak fatalnym miejscu?