Strona główna Wydarzenia Świdnica Koniec kolejek do konduktora? Koleje Dolnośląskie obiecują biletomat

Koniec kolejek do konduktora? Koleje Dolnośląskie obiecują biletomat

2

Już wkrótce podróżni korzystający z usług Kolei Dolnośląskich będą mogli kupić bilety na świdnickim dworcu. Nie oznacza to jednak ponownego otwarcia kasy biletowej. Przewoźnik planuje bowiem ustawić w dworcowym budynku automat biletowy.

W tym roku minie pięć lat od otwarcia zmodernizowanego dworca Świdnica Miasto. Punkt obsługi pasażerów zyskał odnowione wnętrze, ustawiono tam nowe ławkami, natomiast podróżnym udostępniono wyremontowane toalety. Zabrakło jednak innego, kluczowego elementu. – Świdnica, miasto siódme co do wielkości w województwie, będące dużym generatorem ruch, od lat nie posiada punktu, w którym podróżni mogliby zakupić bilet uprawniający do przejazdu pociągiem oraz braku możliwości zasięgnięcia wiedzy o ofercie kolejowej, co powoduje rezygnację z wyboru kolei, jako środka transportu – zwracali uwagę radni ze Świdnickiego Forum Rozwoju.

Chociaż bilety można kupić z wyprzedzeniem przez internet, nie wszyscy mają taką możliwość. Dotyczy to chociażby niektórych świdnickich seniorów. Dlatego też, w czerwcu 2017 roku samorządowcy zaapelowali do Kolei Dolnośląskich o przywrócenie stacjonarnego punku sprzedaży biletów lub w ostateczności ustawienie automatu biletowego.

Już pewien czas temu okazało się, że na utworzenie kas biletowych nie ma szans. Chociaż same okienka kasowe istnieją, za nimi nie ma wolnych pomieszczeń. Stało się tak po zaadoptowaniu części dworca na nową siedzibę Straży Miejskiej. Przedstawiciele kolejowego przewoźnika uspokajali wówczas, że podróżni nie zostaną zostawieni na pastwę losu. – Bilety na relacje obsługiwane przez Koleje Dolnośląskie, także grupowe, można zakupić bezpośrednio u obsługi pociągu – zapewniał ówczesny rzecznik Kolei Dolnośląskich, Konrad Antkowiak. Przy większej grupie pasażerów wiąże się to jednak z dłuższym czekaniem w kolejce do konduktora.

Mogło się już wydawać, że temat uruchomienia punktu biletowego został zupełnie zapomniany. Tak się jednak nie stało. Planowany jest bowiem montaż automatów biletowych w ośmiu lokalizacjach. – Z naszej ostatniej analizy automaty stacjonarne planujemy zainstalować na stacji: Jelcz Laskowice, Lubań Śląski, Trzebnica, Ziębice, Świebodzice, Chojnów, Kłodzko Miasto i Świdnica Miasto – wylicza Bogusław Godlewski z Kolei Dolnośląskich. Biletomaty mają ułatwić życie podróżnych już za 2-3 miesiące. Najprawdopodobniej będą to powszechnie spotykane urządzenia, umożliwiające płatność zarówno gotówką, jak i kartą.

Z decyzji Kolei Dolnośląskich cieszy się Marcin Paluszek ze Świdnickiego Forum Rozwoju. Jak zapowiada, teraz należy rozpocząć starania o zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów. – Każdego dnia wielu mieszkańców dojeżdża do pracy i szkół. Poprawiona oferta z większą liczbą połączeń, mogłaby zachęcić kolejnych świdniczan do korzystania z usług kolei – mówi radny. Dzięki temu mieszkańcy mogliby zyskać dogodną alternatywę dla obecnych, mniej wygodnych środków transportu. Tym samym, osoby pracujące we Wrocławiu, byłyby bardziej skłonne pozostać w Świdnicy, zamiast przeprowadzać się do stolicy województwa.

/mn/

Poprzedni artykułZgromadzenie Sędziów broni byłego prezesa i apeluje o nieprzyjmowanie funkcji
Następny artykułJak zimą radzą sobie świdnickie schroniska dla bezdomnych? [FOTO]