Strona główna Wydarzenia Świebodzice Dotacja na wymianę pieców zwiększona do 100 tysięcy

Dotacja na wymianę pieców zwiększona do 100 tysięcy

0

Już nie 30 tys. zł, ale w sumie 100 tys. zł gmina Świebodzice przeznaczy w 2018 roku na walkę o czystsze powietrze w mieście. O zwiększeniu środków na wymianę pieców zadecydowali radni na ostatniej sesji.

26 lutego Rada Miejska Świebodzic większością głosów (choć były dwa przeciw), przyjęła zmiany w budżecie, zwiększające m.in. kwotę przeznaczoną na dotacje dla świebodziczan, chcących wymienić swoje ogrzewanie na ekologiczne. Na ten cel przeznaczono dodatkowo 70 tys. zł.

Zainteresowanie wymianą ogrzewania jest duże. Tak naprawdę już po pierwszych informacjach o uruchomieniu dotacji był odzew ze strony mieszkańców, ale i radnych, stąd już na starcie programu zwiększamy pulę o tak naprawdę trzykrotność kwoty początkowej – mówi Bogdan Kożuchowicz, burmistrz Świebodzic. – Sytuacja budżetu jest bardzo dobra, są zabezpieczone środki na inwestycje, zatem możemy zwiększyć pieniądze na dotacje – dodaje.

Od wczoraj, czyli od 27 lutego, można już pobierać wnioski, by ubiegać się o przyznanie dotacji. Może ona wynieść do 40 % kosztów kwalifikowanych wymiany, lecz nie więcej niż 3 tys. zł.

Uchwała w sprawie zasad i trybu postępowania przy udzielaniu dotacji celowej na dofinansowanie zadań inwestycyjnych, związanych z ograniczaniem niskiej emisji na terenie gminy Świebodzice zakłada dofinansowanie zmiany systemu ogrzewania, opartego na paliwie stałym, na – ogrzewanie gazowe, ogrzewanie elektryczne, olejowe oraz pompy ciepła.

Główną intencją przyjętych przepisów jest zachęcenie mieszkańców do likwidacji tradycyjnych pieców, opalanych węglem, groszkiem, itd. słowem wszystkim, co jest paliwem stałym. Warunkiem otrzymania dotacji jest likwidacja w mieszkaniu wszystkich źródeł ciepła, opartych na tym paliwie.

Co mieści się w kosztach kwalifikowanych?
– zakup i montaż nowego źródła ogrzewania, tj. kotłów, pieców z gwarancją, które zostały zamontowane i użyte po raz pierwszy;
– zakup, montaż, wymiana lub modernizacja instalacji wewnętrznej związanej z nowym źródłem ogrzewania;
– zakup, montaż wymiana lub modernizacja instalacji odprowadzania spalin niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania nowego źródła ogrzewania.

Osoba ubiegająca się o dotację musi zrealizować i rozliczyć inwestycję do 30 września 2018 roku. Wnioski należy składać do 31 sierpnia 2018 roku.

Wniosek o przyznanie dotacji do pobrania znajdziesz TUTAJ.

Program antysmogowy rozłożony jest na 3 lata, w roku bieżącym planowano 30.000 zł – jest w sumie 100.000 zł, w roku 2019 – kolejne 100.000 zł, a w roku 2020 – 70.000 zł, czyli w sumie 270.000 zł a niewykluczone, że kwoty będą się zwiększać.

/Agnieszka Bielawska, rzecznik prasowy UM Świebodzice/

Poprzedni artykułNie żyje bezdomny z Mokrzeszowa
Następny artykułZmodernizowany basen działa już tydzień [ROZWIĄZANIE KONKURSU]