Strona główna Temat dnia Wyprowadziła z OSiR-u 800 tys. zł

Wyprowadziła z OSiR-u 800 tys. zł

9

Prokuratura Rejonowa w Świdnicy wszczęła postępowanie dotyczące przywłaszczenia przez główną księgową OSiR-u w Świebodzicach znacznych kwot pieniędzy. Przez kilka lat kobieta, fałszując księgi rachunkowe, przywłaszczyła 800 tys. zł.

W związku z wykryciem nieprawidłowości, podczas audytu w spółce, księgowa oraz jeszcze jedna pracownica księgowości OSiR zostały zwolnione dyscyplinarnie w trybie natychmiastowym. Dotychczasowy prezes spółki podał się do dymisji. O sytuacji natychmiast powiadomiono organy ścigania, a w spółce, na polecenie burmistrza zlecono audyt śledczy, który udokumentował skalę nieprawidłowości i mechanizm fałszowania dokumentów.

Wynika z niego, że główna księgowa dokonała przywłaszczenia na kwotę około 800.000 zł, a proceder trwał kilka lat. Władze spółki przekazały prokuraturze wszystkie materiały, potwierdzające dokonanie przestępstwa – to m. in. opinie biegłego rewidenta oraz dokumenty źródłowe, obrazujące mechanizm fałszowania ksiąg rachunkowych.

Obecnie wszystkie działania są nakierowane na doprowadzenie do odzyskania przywłaszczonego mienia. – Miasto oraz spółka ze swojej strony zrobili wszystko, co było możliwe w tym zakresie: natychmiast po wykryciu nieprawidłowości zostało złożone zawiadomienie do prokuratury oraz wniosek o zabezpieczenie na majątku sprawcy. Jest dostarczona dokumentacja księgowa, która jednoznacznie wskazuje, kto i w jaki sposób dokonywał przywłaszczeń. Spółka będzie występować o naprawienie szkody i zwrot całości przywłaszczonego mienia, co jest ściśle powiązane z działaniem policji i prokuratury – wyjaśnia rzecznik prasowy UM w Świebodzicach Agnieszka Bielawska.

Jak informuje rzeczniczka, w trakcie wdrażania są procedury, które zabezpieczą spółkę na przyszłość przed takimi sytuacjami. Chodzi przede wszystkim o obieg gotówki, dokumentów oraz niezależny system kontroli. Spółka funkcjonuje normalnie i realizuje swoje zadania związane z zaspokajaniem potrzeb mieszkańców w zakresie oferty sportowo-rekreacyjnej. Na obiektach OSiR odbywają się zajęcia feryjne, wkrótce otwarta zostanie zmodernizowana pływalnia kryta, w tym roku rozpocznie się także gruntowna modernizacja kręgielni miejskiej.

Wobec tej samej osoby toczy się postępowanie dotyczące Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach.

/oprac./
/komunikat UM w Świebodzicach/

Poprzedni artykułOława się wycofuje, ŚKPR traci piątą pozycję w tabeli
Następny artykułCo? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń