Strona główna 0_Slider Świdniczanie wejdą na pięciotysięcznik

Świdniczanie wejdą na pięciotysięcznik

0

„Przywróćmy Nadzieje” – taka idea przyświeca pięciu śmiałkom, którzy w zimie mają zamiar zdobyć jeden z najwyższych szczytów Gruzji – Kazbek o wysokości 5033 m.n.p.m. Temperatura na górze osiąga -40, a nawet -50 stopni Celsjusza. W wyprawie bierze udział dwóch mieszkańców Świdnicy: Andrzej Sawicki pełniący jednocześnie funkcję kierownika i organizatora oraz Marcin Walewski – pracownik Państwowej Straży Pożarnej oraz Starszy Ratownik Wysokościowy.

 – Kazbek to jedna z najwyższych gór Kaukazu, bardzo popularna wśród Polaków. Często zdobywana latem, zimą rzadko.   Możemy trafić na bardzo ciężkie warunki. Z tego powodu przygotowujemy się indywidualnie fizycznie, a razem mamy zamiar w lutym zorganizować ćwiczenia, podczas których przećwiczymy asekuracje, poruszanie się grupie, porównamy tempo. Ćwiczyć będziemy w Karkonoszach – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej Andrzej Sawicki, kierownik zimowej wyprawy Kazbek 2018.

Szef planowanej wyprawy i jej uczestnicy, Marcin Walewski, Jacek Fabiś  i Tadeusz Piotrowicz, oficjalnie zadeklarowali się promować ideę hospicjum. – Ambasadorzy są dla nas ważni. To są ludzie godni, sprawiedliwi, kierują się sercem i honorem. Aktywnie wspomagają i promują dzieło hospicjum, za co bardzo dziękujemy – mówi Joanna Gadzińska, prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum ze Świdnicy. Świdnickie Hospicjum działa już od prawie 25 lat. Zajmuje się opieką nad osobami terminalnie chorymi na nowotwory na terenie całego powiatu świdnickiego. Równolegle z wyprawą będą zbierane pieniądze, dzięki którym hospicjum będzie mogło zapewnić niezbędną opiekę i sprzęt dla swoich pacjentów.

Wyprawa na Kazbek odbędzie się w marcu 2018 roku. Swidnica24.pl objęła patronat nad wyprawą i będzie na starała na bieżąco informować o postępach.

/Tekst i zdjęcia: Artur Ciachowski/