Strona główna 0_Slider Świdnicka ciepłownia z ekocertyfikatem

Świdnicka ciepłownia z ekocertyfikatem [FOTO]

0

Ekocertyfikat i tabliczki „No smog” otrzymał dziś Miejski Zakład Energetyki Cieplnej w Świdnicy. Wręczył je dr Adolf Mirowski z krakowskiego Instytutu Certyfikacji Emisji Budynków, który przeprowadzał w świdnickiej ciepłowni audyt dotyczący redukcji zanieczyszczeń powietrza.

Ekocertyfikaty i tabliczki „No smog” stanowią potwierdzenie, że zakład dzięki modernizacyjnym technikom i nowoczesnym rozwiązaniom, systemom filtrów spełnia restrykcyjne, unijne standardy i przyczynia się do obniżenia ogólnej emisji zanieczyszczeń do powietrza.

Spotkanie nieprzypadkowo zorganizowano w auli III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy, bo właśnie ta placówka oświatowa jest jednym z podmiotów podłączonych do świdnickiej sieci ciepłowniczej w ramach programu KAWKA. Tabliczka „No smog”, informująca o tym, że budynek nie zanieczyszcza powietrza, także znajdzie swoje miejsce w szkole.

Wydarzeniu towarzyszyła prezentacja i wykład dr. Adolfa Mirowskiego, który szeroko omówił problem zanieczyszczania powietrza i jego tragicznych skutków, którymi są chociażby wzrost zachorowalności i umieralności czy zmiany klimatu. Wykładowca wyjaśnił znaczenie walki ze smogiem, przedstawił też najnowsze badania i sposoby na ograniczenie zanieczyszczania powietrza.

Prelekcji wysłuchała młodzież, samorządowcy i przedstawiciele Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplej w Świdnicy. W trakcie spotkania uczestnicy mogli dowiedzieć się więcej na temat polityki antysmogowej w Świdnicy. Mówiła o niej prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, która wśród sposobów walki ze smogiem wymieniała chociażby program KAWKA, w ramach którego miasto dofinansowuje przedsięwzięcia mające na celu wymianę węglowych źródeł ciepła na ogrzewanie z sieci ciepłowniczej.

Jakość powietrza w Świdnicy mają poprawić również dopłaty dla małych inwestycji przy wymianie pieców na kotły gazowe czy nowy program dla domów jednorodzinnych, który jest w trakcie przygotowywania. Czystsze powietrze w Świdnicy miasto chce osiągnąć także poprzez nowe autobusy miejskie czy rozbudowywanie ścieżek rowerowych oraz zachęcanie do ograniczenia korzystania z samochodów.

Tekst: AN
Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułŚKPR wraca do walki o punkty
Następny artykułOstatnie zespoły kolędnicze wystąpiły dziś na scenie [FOTO]