Strona główna 0_Slider Mała lokomotywa pomnikiem wielkiej historii

Mała lokomotywa pomnikiem wielkiej historii [FOTO]

0

Mogła trafić na złom, a została nowym symbolem bogatej kolejowej historii Jaworzyny Ślaskiej. Mała lokomotywa stanęła na specjalnym cokole z widokiem wprost na tory, stację i nowoczesne pociągi.

Rozpoczęta w roku 2017 renowacja zabytkowej lokomotywy wąskotorowej serii Wls40 nr 795, rok budowy 1958,  ukończona. 8 stycznia lokomotywa trafiła na pomnik przy dawnej stołówce i noclegowni PKP przy ulicy 1 Maja w Jaworzynie Śląskiej. To pierwsza tego typu instalacja promująca miasto, którego historia jest związana z koleją żelazną – informuje z dumą Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Jaworzynie.

Lokomotywa została kupiona i odremontowana z środków własnych stowarzyszenia. Starsi mieszkańcy gminy wspominali, iż takie lokomotywy jeszcze w latach 80. można było spotkać podczas pracy na jaworzyńskiej żwirowni.  Społecznicy dziękują gminie Jaworzyna Śląska oraz ZUK Jaworzyna Śląska za udostępnienie miejsca do renowacji lokomotywy. Stworzenie pomnika jest wspólną inicjatywą UM Jaworzyna Śląska i stowarzyszenia. W najbliższym czasie pomnik zostanie oświetlony oraz powstanie tablica informacyjna – dodają społecznicy.

/Informacja i zdjęcia SMK w Jaworzynie Śląskiej/

Poprzedni artykułCzy Polska zmierza do wyjścia z UE? Rozmowa z Wojciechem Murdzkiem
Następny artykułDwa tysiące kart seniora