Strona główna Wydarzenia Świebodzice Dopłacą do wymiany źródła ogrzewania

Dopłacą do wymiany źródła ogrzewania

0

Na 31 stycznia 2018 roku została zaplanowana XLI Sesja Rady Miejskiej w Świebodzicach. W programie obrad jest 10 projektów uchwał. Jedną z najbardziej oczekiwanych przez mieszkańców jest uchwała o przyjęciu programu antysmogowego w gminie Świebodzice. Program opierać się będzie na dofinansowaniu wymiany pieców opalanych węglem.

W ciągu najbliższych trzech lat Świebodzice przeznaczą na to 200.000 zł. W roku 2018, który jest rokiem pilotażowym, będzie to 30.000 zł choć kwota może ta ulec zwiększeniu, jeśli np. uda się pozyskać dodatkowe środki w ciągu roku.

Według projektu uchwały budżet gminy zakłada dofinansowanie do wymiany systemu ogrzewania, opartego na paliwie stałym, na ogrzewanie gazowe, elektryczne, olejowe lub pompy ciepła. Dofinansowanie może wynieść maksymalnie 40 % kosztów inwestycji, ale nie więcej niż 3.000 zł.

– Obecny rok jest rokiem pilotażowym, stąd kwota, jaka została przewidziana w budżecie, ale w roku 2019 będzie to już 100.000 zł, a w roku kolejnym 70.000 zł – mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz.

Samorząd będzie zachęcał mieszkańców do zmiany systemu ogrzewania tym bardziej, że od lipca tego roku wchodzą nowe, zaostrzone przepisy w tym zakresie.

Zgodnie z nowymi przepisami, przyjętymi przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego, na Dolnym Śląsku stopniowo będą likwidowane piece na węgiel. Zakaz ich montowania będzie obowiązywał od lipca 2018 r. Główne założenia dotyczą wyeliminowania spalania paliw złej jakości i wyłączenia z obiegu instalacji grzewczych powodujących trującą emisję gazów oraz pyłów do atmosfery, wymianę kotłów i pieców na niskoemisyjne oraz zakaz palenia paliwami stałymi we Wrocławiu i w uzdrowiskach.

Uchwała sejmiku umożliwia korzystanie z kominków, pod warunkiem, że spełniają one standardy określone w dyrektywie UE (tzw. dyrektywie ekoprojektu) oraz nie stanowią podstawowego źródła ciepła w lokalu. Możliwe jest wyposażenie instalacji w urządzenie zapewniające redukcję emisji pyłu (elektrofiltry). Zamierzenia są takie, że w ciągu 10 lat z Dolnego Śląska znikną stare piece węglowe, a te najbardziej trujące powinny zostać zlikwidowane do 2024 r.

Nowe przepisy w naszym województwie, które będą obowiązywać od 1 lipca 2018 r., zakazują stosowania najgorszej jakości paliw stałych:

•    węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,
•    węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu poniżej 3 mm,
•    mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
•    biomasy stałej o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20%.
Zakaz montowania nowych pieców na węgiel

O zmianach w przepisach informuje już m. in. Straż Miejska, która w okresie zimowym podejmuje zdecydowanie więcej kontroluje związanych ze sposobem ogrzewania w mieście.

/Źródło UM Świebodzice/

Poprzedni artykułNocne animacje w gminie Żarów
Następny artykułPiłkarskie emocje na zimowych feriach [FOTO]