Strona główna 0_Slider Bunt sędziów

Bunt sędziów

73

Sędziowie Sądu Rejonowego w Wałbrzychu zdecydowanie sprzeciwiają się formie odwołania byłej prezes i nie zgadzają się na wskazanie nowego wiceprezesa. Podczas nadzwyczajnego zebrania podjęli uchwałę, która trafi m.in. do Sądu Okręgowego w Świdnicy, Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu oraz do Krajowej Rady Sądownictwa.

Sądem w Wałbrzychu do 19 grudnia kierowała Aleksandra Abramowicz-Podlińska. Kadencję rozpoczęła 22.11.2014, koniec miał przypaść na listopad 2018 roku. Na jej miejsce minister sprawiedliwości powołał Magdalenę Mroczkowską. Nowa prezes ma 36 lat, a nominację sędziowską otrzymała, po wielu nieudanych aplikacjach na tę funkcję, ostatecznie 11.02.2016 roku. Orzekała w Sądzie Rejonowym Warszawa Mokotów oraz w Sądzie Rejonowym w Wałbrzychu w wydziale VIII cywilnym. Od 2006 do nominacji w 2016 roku była asystentem sędziego w sądach wrocławskich. Minister odwołał także wiceprezesa Sądu Rejonowego w Wałbrzychu.

Do dzisiaj żaden z sędziów, któremu nowa prezes zaproponowała objęcie funkcji wiceprezesa nie przyjął oferty. Magdalena Mroczkowska zwróciła się więc do sędziów, by sami ze swojego grona wskazali kandydata na wiceprezesa. Nie zgodzili się na tę propozycję i zażądali zwołania zebrania. Po obradach podjęli uchwałę. – Sędziowie kategorycznie sprzeciwili się co do sposobu i braku transparentności odwołania dotychczasowego prezesa i wiceprezesa, braku transparentności co do powołania nowego prezesa wskazując, że są to decyzje, które podważają zaufanie do Sądu Rejonowego w Wałbrzychu, godzą w jego wizerunek. Jednocześnie sędziowie wyrazili swój sprzeciw co do formy przekazania tych decyzji. Solidaryzują się i popierają także stanowisko sędziów Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, które wyrazili w uchwale z grudnia ubiegłego roku, a która dotyczy odwołania i powołania nowego prezesa tego sądu – informuje Agnieszka Połyniak, rzeczniczka prasowa Sądu Okręgowego w Świdnicy. Uchwała sędziów z Wałbrzycha ma zostać opublikowana na stronach Sądu Rejonowego i Sądu Okręgowego.

Przypomnijmy, minister Zbigniew Ziobro decyzje o odwołaniu dotychczasowego prezesa i wiceprezesa Sądu Rejonowego w Wałbrzychu przesłał faksem, bez podania uzasadnienia. Skorzystał z uprawnień, jakie daje uchwalona niedawno Ustawa o Ustroju Sądów Powszechnych.

/asz/

Poprzedni artykułChcą stworzyć Deklarację Świdnicką
Następny artykułNielegalny alkohol i papierosy