Strona główna Kultura „Ale babki” kolędowały na ludowo

„Ale babki” kolędowały na ludowo [FOTO]

0

Na ludową nutę polskie kolędy i pastorałki zaśpiewał zespół „Ale babki” z Witoszowa Dolnego. Radosny i pieczołowicie przygotowany program ze wstępem na temat Bożego Narodzenia i tradycji kolędniczych obejrzała wczoraj publiczność w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy.

Podczas koncertu „Ale babki” z Witoszowa Dolnego zachęcały licznie zgromadzonych widzów do wspólnego, radosnego, ludowego kolędowania. Występ poprzedzony był wstępem na temat Bożego Narodzenia i ludowych tradycji kolędniczych. – W naszym śpiewniku narodowym mamy obfitą mnogość kolęd i pastorałek. […] Mamy kolędy miejskie, wiejskie, szlacheckie, ludowe, stare i nowego, żołnierskie oraz obozowe – mówiły „Ale babki”.

To dla istniejącego już od ponad 25 lat zespołu ludowego piąty w tym miesiącu występ kolędniczy. Do tej pory „Ale Babki” zaśpiewały i zagrały polskie kolędy i pastorałki także w Wirach, Bystrzycy Dolnej czy w Kościele św. Br Alberta Chmielowskiego w Świebodzicach. Kolejne kolędowanie zespołu już 28 sierpnia w Kościele p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Świebodzicach.

„Ale Babki” powstały w drugiej połowie 1992 roku, by reprezentować gminę Świdnicą. Zespół utworzony został z trzech nadal samodzielnych zespołów „Złoty Kłos” ze Słotwiny, „Jubilatki” z Witoszowa i „Kalina” z Pogorzały. Szefem kapeli jest Zdzisław Christ. Skład zespołu uzupełniają także muzycy: Krzysztof Świgost – skrzypce, Kazimierz Kurzydło – perkusja, Aleksandra Gawron – skrzypce, Dominik Smolarek – klarnet. Opiekę nad zespołem piastuje Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy.

/AN/
/Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński/

Poprzedni artykułŚwidniccy radni będą obradować
Następny artykułZdewastowali samochód. Sprawcy poszukiwani [FOTO/VIDEO]