Strona główna 0_Slider Znika kamienica przy ul. Dworcowej w Świdnicy

Znika kamienica przy ul. Dworcowej w Świdnicy [FOTO]

14

Ruszyła zapowiadana od dawna rozbiórka kamienicy przy ul. Dworcowej. Prace wykonuje wyłonione w konkursie ofert Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe z Kamieńca Ząbkowickiego.

Kamienica o adresie Dworcowa 1 od lat była w fatalnym stanie, a o konieczności rozbiórki mowa była już podczas remontu dworca Świdnica Miasto, przeprowadzonego ponad 5 lat temu. Prace będą polegały nie tylko na usunięciu kamienicy, ale także na zabezpieczeniu wszystkich przyłączy do sieci gazowych i kanalizacyjno-wodociągowych oraz ściany przyległej kamienicy przy ul. Dworcowej 3. Zadanie będzie kosztowało 89 tysięcy złotych,  termin wykonania zawarty w umowie to 15 grudnia 2017 roku. Oczyszczony teren zostanie przeznaczony pod inwestycje.

Zdjęcie z pocz.XX wieku, źródło www.mojemiasto.swidnica.pl

Do 1945 roku budynek przy Dworcowej 1 przylegał do hotelu Hindenburghof, jedynego obiektu w Świdnicy zniszczonego w wyniku nalotu.

/red./
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

 • Topik

  O nawet nie wiedziałem że jakiś nalot był na Świdnicę. Czytałem gdzieś że Świdnica w ogóle nie ucierpiała w czasie wojny. A jednak 1 budynek trafiły bomby. Czy ktoś wie czy to niemieckie czy rosyjskie samoloty?

  • Politolog z Katowic

   Zdecydowanie radziecka bomba, Niemcy już z samolotami mieli problem w 1945 roku.

 • Maciej Miłosz

  “Do 1945 roku budynek przy Dworcowej 1 przylegał do hotelu Hindenburghof, jedynego obiektu w Świdnicy zniszczonego w wyniku nalotu.”
  – Budynków zniszczonych podczas tego nalotu było więcej, ok. 13-14

  Co do samego budynku – oby na jego miejscu powstała wreszcie w Świdnicy nowoczesna architektura z prawdziwego zdarzenia a nie podrzędna deweloperka z silki i styropianu.

  • oloderay

   Raczej nie celowe naloty na Świdnicę tylko przypadkowe zrzuty nie użytych bomb, czy też innej amunicji. Leciał taki z jakiegoś rozpoznania, czy nalotu na Wrocław lub z frontu w okolicach Strzegomia to zrzucił przy okazji albo pościł serię z CKMa. Ani to budynki wojskowe, ani fabryczne – zupełnie przypadkowe.

   • Krzysztof Czarnecki

    Naloty były celowe, temat ten jest dobrze omówiony w artykule Edmunda Nawrockiego na portali Świdnica Moje Miasto. Wystarczy wpisać proste hasło do wyszukiwarki, żeby nie popisywać się ignorancją.

    • Voi Vod

     Celowe czy nie ignorancją to popisał się autor/autorka artykułu pisząc:”Do 1945 roku budynek przy Dworcowej 1 przylegał do hotelu Hindenburghof,
     jedynego obiektu w Świdnicy zniszczonego w wyniku nalotu.”

    • dziękuję za przypomnienie, Tato po to pisał o historii Świdnicy całe życie aby można czerpać z rzetelnych i prawdziwych źródeł informacji Katarzyna

    • oloderay

     Akurat nieźle współpracuję z ŚMM – trzon ich zdjęć z lat PRL pochodzi z mojego archiwum rodzinnego czyli zdjęcia W. Orłowskiego. A fotografie tamtego hotelu po bombie też mam ale z innego źródła (prawdopodobnie rosyjskie) Na tym negatywie jest też jakiś garnizon podobny do tego na Armii Krajowej. Lata 46-48? Dziadek wtedy jeszcze nie robił fotek.

   • KrissKross

    Typowa świdnicka mitomania. Gdyby nalot był celowy to by z okolicy dworca nic nie zostało…

    • oloderay

     Uważam podobnie. Tym bardziej, że sam dworzec i tory przy nim to bardziej atrakcyjny cel.

    • Maciej Miłosz

     I przypadkowo zrzucili parę bomb od Siostrzaną, przez Dworcową po Równą?

 • Waldemar Skowronski

  I Powstanie Nowy MARKET , HURA albo Bank .

  • Natalia

   dobry kasek, lokalizacja idealna …….

  • Siostra Bernadetka

   Albo kolejny koszmarny wróbel klinik 😀