Strona główna 0_Slider Wyprzedzić raka. W Świdnicy o genetyce w onkologii

Wyprzedzić raka. W Świdnicy o genetyce w onkologii [FOTO]

1

O badaniach genetycznych w leczeniu nowotworu, znaczeniu wykrycia wadliwego genu BRCA1, profilaktyce i najnowszych odkryciach po raz 12. rozmawiali znani specjaliści – genetycy oraz lekarze-onkolodzy. Na konferencji nie zabrakło świdnickich Amazonek, które na swoim stanowisku dzieliły się cennymi informacjami i prowadziły naukę samokontroli piersi.

To już 12. konferencja „Genetyka w onkologii” w Świdnicy, organizowana z inicjatywy dr Ewy Kilar, kierującej Oddziałem Onkologii Klinicznej Regionalnego Szpitala Specjalistycznego „Latawiec” w Świdnicy, która od kilkunastu lat realizuje program genetyczny we współpracy z Międzynarodowym Centrum Nowotworów Dziedzicznych w Szczecinie. – Konferencja jest dedykowana zarówno do osób, które miały doświadczenie w rodzinie z chorobami nowotworowymi, ale też chcących swoją wiedzę pogłębiać. Są to informacje, ale istnieje możliwość spotkań praktycznych i warsztatowych w kolejnym dniu. To już nie tylko teoria. Genetyka i możliwości diagnostyczne to nowa rzeczywistość w onkologii – mówi dr Ewa Kilar.

Gośćmi cenionej świdnickiej lekarki byli dr n. med. Tomasz Huzarski z Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie oraz dr nauk med. spec. patomorfolog Bogusław Olborski, dyrektor łódzkiego Zakładu Opieki Zdrowotnej Diagnostyka Consilio.

Konferencja była poświęcona genetyce i predyspozycjom dziedzicznym. Podczas spotkania poruszone zostały także tematy dotyczące diagnostyki chorób nowotworowych, możliwości technicznych, rozwoju technik informatycznych oraz interpretacji wyników badań. – Mamy często dużo wyników badań, ale nie wiemy, co z nimi zrobić, co jest ważne dla mnie, a co dla lekarza. Prezentacja miała posłużyć do prostszej interpretacji i zrozumienia wyników badań – tłumaczy dr Ewa Kilar. Specjaliści-genetycy i lekarze-onkolodzy przybliżali również problematykę wysokiego ryzyka zachorowalności, znaczenia wykrycia wadliwego genu jak BRC1, profilaktyki. Mowa była także o najnowszych odkryciach w walce z rakiem piersi i jajnika. Poruszone zostały aspekty prawne związane z pobieraniem materiału do badań molekularnych DNA.

Na wydarzeniu nie zabrakło świdnickiego Stowarzyszenia Amazonek, które na swoim stanowisku dzieliły się cennymi informacjami i prowadziły naukę samokontroli piersi.

Tekst: AN
Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułKoncerty adwentowe w Świdnicy
Następny artykułPrzedszkole w Marcinowicach niebawem