Strona główna 0_Slider „Porozumienie” idzie do wyborów

„Porozumienie” idzie do wyborów

23

10 osób należy do świdnickiego koła Porozumienia, partii, którą w listopadzie powołał Jarosław Gowin. Członkiem prezydium został poseł ze Świdnicy, były prezydent miasta Wojciech Murdzek. Szefuje również lokalnym strukturom partii w regionie wałbrzyskim.

Podczas konferencji prasowej w Wałbrzychu poseł poinformował o tworzonych strukturach nowej partii. To na razie początki – powstały trzy koła, w Świdnicy, Wałbrzychu i Kłodzku z około 20-30 członkami – mówił Wojciech Murdzek. W Świdnicy do koła wstąpiło 10 osób, a są wśród nich m.in. były poseł PiS, były wicestarosta i prezes zlikwidowanej spółki Inwestycje Świdnickie Ryszard Wawryniewicz oraz były szef powiatowego PSL Mariusz Gregorczyk. Porozumienie planuje start w wyborach samorządowych, wystawi kandydatów do Rady Miasta, Rady Powiatu i Sejmiku. Jak podkreślił Wojciech Murdzek, na pewno będzie ścisła współpraca z Prawem i Sprawiedliwością. Pytany o powrót do samorządu w najbliższej kadencji, na razie taką ewentualność wykluczył. Nie zamierza ubiegać się o stanowisko prezydenta Świdnicy. Na giełdzie osób, które mogłyby powalczyć o tę funkcję pojawia się m.in. Michał Szukała z Prawa i Sprawiedliwości, obecny wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Na pytanie Swidnica24.pl, czy porozumienie poparłoby taką kandydaturę, poseł Murdzek odparł, że za wcześnie mówić o nazwiskach.

Podczas konferencji poseł przedstawił, na jakim etapie są prace związane z tzw. „Konstytucją dla biznesu”, czyli pakietem ustaw dla przedsiębiorców, które mają zastąpić dotychczasowe, rozproszone w wielu aktach prawnych przepisy oraz wprowadzić uproszczenia i ułatwienia. Nowa propozycja jest opracowywana już od półtora roku i jak zapewnił Wojciech Murdzek, była szeroko konsultowana z organizacjami biznesowymi. Jednym z ważnych, jego zadaniem, punktów jest powołanie Rzecznika praw małych i średnich przedsiębiorców. W projekcie nie przewidziano zapisu o karach za wadliwie decyzje urzędników. Poseł stwierdził, że nikt takiego postulatu nie zgłaszał.

Poseł mówił również o stanowisku Porozumienia w sprawie nowej ordynacji wyborczej. Stwierdził, że jego partia nalegała na wydłużenie kadencji do 5 lat, nie zgadzała się również nad wprowadzeniem głosowania proporcjonalnego w małych gminach. Była przeciwna zniesieniu głosowania korespondencyjnego. Jak podkreślił poseł, część postulatów zostało uwzględnionych.

/asz/

Poprzedni artykułGrad medali pływaków Rekina na MDŚ! [FOTO]
Następny artykułHospicjum dziękuje swoim aniołom [FOTO]