Strona główna 0_Slider Najpiękniejsze świdnickie szopki

Najpiękniejsze świdnickie szopki [FOTO]

0

Pomysł się przyjął, bo to już czwarta edycja konkursu i zgłoszeń przybywa! – cieszył się Dobiesław Karst z Muzeum Dawnego Kupiectwa, rozpoczynając wernisaż wystawy szopek bożonarodzeniowych. To z jego inicjatywy od 2014 roku organizowany jest konkurs, którego efekty można oglądać  w salach wystawowych muzeum.

W tym roku swoje prace zgłosiło 16 zespołów i indywidualnych artystów amatorów. Wysoki poziom chwalił jeden z jurorów, Andrzej Andrzejewski, ale podkreślał, że szopka to dzieło przestrzenne i takich elementów wciąż jest za mało. W konkursie organizowanym przez muzeum jednym z podstawowych warunków jest zawarcie w szopce elementów architektury świdnickiej. Większość prac spełniła to oczekiwanie. Twórcy najchętniej sięgali po dwa symbole miasta – Kościół Pokoju i katedrę, ale nie zabrakło też baszty z ulicy Zamkowej i świdnickich kamieniczek. Widzów szczególnie zachwyciła ceramiczna szopka, wykonana w pracowni Młodzieżowego Domu Kultury.

Jury w składzie Wiesław Rośkowicz, dyrektor Muzeum Dawnego Kupiectwa, Kamila Karst, artysta plastyk, Andrzej Andrzejewski, artysta plastyk i Dobiesław Karst, pracownik Muzeum Dawnego Kupiectwa przyznało nagrody w 4 kategoriach.

W kategorii dzieci w wieku przedszkolnym:

I miejsce grupa sześciolatków ze Szkoły Podstawowej nr 1 z oddziałami Integracyjnymi
II miejsce pięcio i sześciolatki z grypy „Tygryski” w Przedszkolu Miejskim nr 4 (opiekunowie Ewa Janiak i Monika Śliwowska)
III miejsce sześciolatki z grupy IV Miejskiego Przedszkola Integracyjnego „Słoneczko” (opiekunowie Elżbieta Krakowińska, Agata Giedrewicz i Krystyna Nosarzewska)

W kategorii dzieci i młodzieży w wieku szkolnym:

I miejsce uczestnicy zajęć w Pracowni Ceramicznej MDK w Świdnicy, pracujący pod opieką Elżbiety Tarnawskiej
II miejsce uczniowie klasy 6a ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Świdnicy pod opieką Anny Czaprackiej-Sawko
III uczniowie klas 2-6 ze Szkoły Podstawowej nr 2 pod opieką Anny Czaprackiej-Sawko
wyróżnienie dzieci w wieku 6 i 7 lat z Grupy I świetlicy w Szkole Podstawowej nr 6

W kategorii osób dorosłych:

I miejsce niepełnosprawni intelektualnie z Środowiskowego Domu Samopomocy w Świdnicy (opiekun Eliza Bierzanowska)
II miejsce modelarnia „Harcek” z Żarowa (opiekun Jerzy Ciupiński)
III miejsce Monika Baranowska i Dorota Żydek, nauczycielki edukacji przedszkolnej z Niepublicznego Przedszkola Artystycznego „Bajkowy Domek w Świdnicy
wyróżnienie Adam Lichwicki z Aresztu Śledczego w Świdnicy, opiekun ppor Marcin Stróżyk

W kategorii rodzin:

Katarzyna i Michał Czubowie wraz z dziećmi Gracjanem i Kacprem

Wystawę bezpłatnie można oglądać do końca stycznia 2017 roku. W drodze na wystawę warto zwrócić uwagę na okazałą choinkę, przyozdobioną bombkami, wykonanymi podczas warsztatów zorganizowanych przez Młodzieżowy Dom Kultury.

/asz/
Zdjęcia Artur Ciachowski

 

Poprzedni artykułPapierosy bez akcyzy
Następny artykułPrezes sądu odwołana faksem