Strona główna 0_Slider „Latający łosoś”. Świdnicki samorządowiec pisze dla dzieci

„Latający łosoś”. Świdnicki samorządowiec pisze dla dzieci

1

Dotychczas upust literackiej pasji dawał w krytycznych felietonach na swoim blogu „Po godzinach”. Narodziny wnuczki Julii sprawiły, że lekkość pióra postanowił wykorzystać w opowiadaniach dla dzieci. Ireneusz Pałac, były wiceprezydent Świdnicy, obecnie radny powiatowy wspólnie z Katarzyną Pałac, synową, napisał książkę „Latający łosoś i inne opowiadania z historią w tle”.

Jakkolwiek zdarzało mi się publicznie występować, jest spora trema, bo to zupełnie inne uczucia, gdy pokazuje się coś tak osobistego jak własna książka – witał  debiutujący pisarz gości promocji, zorganizowanej w księgarni Eureka. Na zbiór „Latający łosoś i inne opowiadania z historia w tle” złożyło się osiem opowiadań, które ilustrowała Katarzyna Pałac, mama inspiratorki, ośmiomiesięcznej Julii. Tytuł  czerpie wzór z zaskakujących przeinaczeń, które tworzą dzieci. Zagadka latającego łososia wyjaśnia się w jednym z opowiadań.

Jak przyznał Ireneusz Pałac, opowiadania powstały z potrzeby podzielenia się radością, jaką jest posiadanie szczęśliwej rodziny. Strzeleccy – bo takie nazwisko noszą bohaterowie, dają się poznać w codziennych sytuacjach, ale ich spotkania i rozmowy za każdym razem stają się okazją do wplatania wiedzy o ważnych postaciach i wydarzeniach historycznych. Kim byli Maria Skłodowska-Curie, Jan Paderewski, słynni lotnicy Żwirko i Wigura, dlaczego powstała smutna kolęda w grudniu 1981 roku, co dla Polski zrobił niedźwiedź Wojtek? Między innymi o tym mogą dowiedzieć się młodzi czytelnicy. Jak podkreślał Ireneusz Pałac, opowiadania skierowane są do dzieci z klas II-IV. –  Starałem się, by historia była opowiadana w sposób atrakcyjny, łatwy do przyswojenia dla dzieci – mówił autor.

Walorem książki są ilustracje. Katarzyna Pałac jest pedagogiem z zawodu, a plastykiem z zamiłowania. Rysunki tworzyła z myślą o bohaterach poszczególnych opowiadań. W niektórych twarzach bliscy i znajomi ilustratorki oraz autora mogą odnaleźć dobrze im znane rysy.

Książka została wydana w 1000 egzemplarzy. Można je kupić w księgarni Eureka lub poprzez stronę www.latajacylosos.pl.

Mamy prezent dla Czytelnika Swidnica24.pl. Pierwsza osoba, która przyśle e-mail na adres [email protected] lub [email protected] z tematem „Latający łosoś” otrzyma egzemplarz zbioru opowiadań z dedykacją autora i ilustratorki. W treści proszę wpisać swoje imię i nazwisko oraz numer telefonu (do wiadomości redakcji).

/asz/
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułZa pieniądze z nagrody obdarowali zwierzaki w schronisku [FOTO]
Następny artykułSzukali Mikołaja i pomagali Blance [FOTO]