Strona główna Sport Inne Gmina Świdnica i powiat świdnicki w czołówce

Gmina Świdnica i powiat świdnicki w czołówce

0

Dobiegły końca XVIII Dolnośląskie Igrzyska LZS – Mieszkańców wsi i miast. Znakomicie wypadli nasi sportowcy. Gmina Świdnica zajęła drugie miejsce na 92 sklasyfikowane gminy, a powiat świdnicki również znalazł się na pudle, wywalczając miejsce trzecią pozycję.

Rok 2017 rozpoczął się sukcesami naszych najmłodszych piłkarzy w eliminacjach strefowych turnieju halowej piłki nożnej do lat 13, gdzie drużyna LKS Cukrownik Pszenno nie miała sobie równych. Jako zwycięzcy strefy VI reprezentowali powiat świdnicki w finale dolnośląskim, zajmując tam świetne piąte miejsce w województwie. Razem z nowym rokiem wystartowała kolejna edycja „Sportowych weekendów na wsi”, liga tenisa stołowego, liga szachowa, prowadziliśmy szereg turniejów dla dzieci i młodzieży w ramach „Ferii na sportowo”, kontynuowano rywalizację szkół podstawowych i gimnazjalnych w ramach Gminnej Ligi Szkół. Rok sportowy zgodnie z tradycją zainaugurowaliśmy już po raz dziewiąty Samorządowo-medialno-sportowym turniejem kręgli amatorskich, który był okazją do spotkań z wszystkimi z którymi w ciągu roku współpracujemy – mediami, przedstawicielami samorządów oraz środowiskiem sportowym – wyliczają przedstawiciele LZS-u Świdnica.

Marzec to miesiąc tenisa stołowego – w Dobromierzu odbyły się eliminacje strefy VI, gdzie bezapelacyjnie w kategorii gmin i powiatów zajęliśmy pierwsze miejsca. Najlepsi zawodnicy w poszczególnych kategoriach wiekowych reprezentowali nas w finale dolnośląskim w Żmigrodzie, gdzie mimo ogromnej konkurencji Gmina Świdnica zajęła piątą lokatę, a powiat świdnicki znalazł się również tuż za podium – na miejscu czwartym. Na lokalnym podwórku turniejem tenisowym w Makowicach zakończyliśmy Otwartą ligę tenisa stołowego.

Koniec kwietnia i maj, to trzy duże młodzieżowe imprezy finałowe Dolnośląskich Igrzysk Zrzeszenia LZS i Mieszkańców Wsi: Finał Wiosenny Dolnośląskich biegów przełajowych, Finał Dolnośląski Turnieju ,,Piłkarska Kadra Czeka” dziewcząt oraz Dolnośląskie Igrzyska w Lekkiej Atletyce. Sukcesy na tych zawodach, to dzieło ścisłej współpracy gimnazjów w Lutomi i Witoszowie oraz Szkoły Podstawowej w Lutomi. Ta świetna współpraca przyczyniła się do zwycięstwa wspólnej piłkarskiej drużyny reprezentującej gminę Świdnica w turnieju strefowym „Piłkarska kadra czeka” dziewcząt, a tym samym do awansu na szczebel wojewódzki. W finale dolnośląskim nasze dziewczęta po dwóch zwycięstwach i remisie w fazie grupowej, dopiero w finale uległy drużynie z Lubina.

Na początku czerwca w ośrodku w Nowej Bystrzycy odbył się finał wojewódzki turnieju samorządów. Nie zabrakło w nim także ekipy ze Świdnicy, która wywalczyła świetne drugie miejsce, ulegając tylko drużynie ze Zgorzelca. Znowu piłka nożna i znowu Cukrownik Pszenno, który wygrywając eliminacje strefowe, zakwalifikował się do finału dolnośląskiego turnieju „Puchar Lata”, a tam tylko w finale przegrał z drużyną ze Żmigrodu, zostając wicemistrzem województwa dolnośląskiego.

Działalność Powiatowego Zrzeszenia LZS w Świdnicy w dużej mierze koncentruje się na organizacji masowych imprez biegowych, organizacji wyjazdów na zawody przełajowe i lekkoatletyczne, w ramach Igrzysk Dolnośląskiego Zrzeszenia LZS oraz wspieraniem działalności sekcji lekkoatletycznej GLKS Świdnica. W roku 2017 dzięki dbałości o możliwie szeroki udział w tych działaniach dzieci i młodzieży oraz dorosłych, udało się po raz pierwszy zwyciężyć w klasyfikacji gmin i powiatów w jesiennej edycji Dolnośląskich Biegów Przełajowych. To spektakularne wydarzenie poprzedzały zwycięstwa wiosną i jesienią w rywalizacji strefowej (w Rogoźnicy i w Dobrocinie), uczestnictwo w imprezach lokalnych (w Biegu Noworocznym w Świdnicy, w III RST Półmaratonie Świdnickim, w Biegach Pojednania w Krzyżowej, w Memoriale Michała Wojtanowskiego w Bielawie), a także w zmaganiach o charakterze festynowym (Cebulakowy Gościniec w Bystrzycy Górnej) oraz udział w Dolnośląskich Igrzyskach Lekkoatletycznych Zrzeszenia LZS w Zgorzelcu.

Ten rok to także wiele innych imprez tj. warcaby 100-polowe, turniej piłki halowej do lat 15, turnieje piłki siatkowej, mnóstwo wydarzeń o charakterze sportowo-integracyjnym – tj. dwubój strzelecki, Seniorada, festyny rekreacyjno-sportowe, festyny rodzinne podczas Dni Świdnicy, Świdnica na Rowery, Targi Zdrowej Żywności, biegi dla dzieci „Zanim dorosnę do maratonu” w ramach III RST Półmaratonu Świdnickiego, przydarzył się nam również kolejny obóz sportowy dla dzieci w wieku 7-12 lat, uczestniczyliśmy w przekazaniu flagi w ramach The World Games 2017. Rodziny z powiatu świdnickiego uczestniczyły w programie prowadzonym przez Krajowe Zrzeszenie LZS „Sport, rodzina, LZS”. Chwalimy się i doceniamy wszystkich zaangażowanych – organizowane w Roztoce jesienne biegi przełajowe zostały uznane przez działaczy sportowych oraz biegaczy i trenerów najlepiej zorganizowaną imprezą biegową w ostatnich latach. Życzymy sobie więcej takiej dobrze zorganizowanej ekipy organizatorów! Każdy pojedynczy start, każdy udział drużyny w zawodach przełożył się na rewelacyjne wyniki w XVIII Dolnośląskich Igrzyskach LZS – Mieszkańców Wsi i Miast. Warto dodać, że w pierwszej dwudziestce znalazła się również Gmina Marcinowice, która dorzuciła sporo punktów do klasyfikacji powiatów w zawodach – tj. tenisie stołowym, halówce do lat 13, Piłkarskiej Kadrze Czeka, wiosennych i jesiennych biegach przełajowych. W tym roku współpracowaliśmy z wolontariuszami, trenerami, organizatorami, pasjonatami, działaczami, rodzicami, nauczycielami, organizacjami pozarządowymi, praktykantami z ZSH-T w Świdnicy, Powiatowym Szkolnym Związkiem Sportowym w Świdnicy, klubami sportowymi z terenu powiatu świdnickiego, Powiatem Świdnickim, Gminą Świdnicą, Miastem Świdnica, działo się tak dużo, że nie sposób wyliczyć. Podsumowania to również podziękowania… Nasza działalność to przede wszystkich praca ludzi, którzy kochają to co robią, tych którzy poświęcają swój prywatny czas, często angażują swoich najbliższych – są, organizują, wspierają, zarażają pasją innych, a to jest bezcenne – dodaje Zuzanna Panek z LZS-u Świdnica.

Poprzedni artykułPrezenty od serca [FOTO]
Następny artykułMistrzowie parkowania [FOTO]