Strona główna 0_Slider Fajerwerki z dala od dzieci i nie po alkoholu

Fajerwerki z dala od dzieci i nie po alkoholu

2

W okresie noworocznym fajerwerki stają się szczególnie atrakcyjne. Przy niewłaściwym i nieumiejętnym użytkowaniu zabawa petardami czy racami może skończyć się tragicznie. Policja apeluje o rozsądek i przypomina o podstawowych zasadach zachowania bezpieczeństwa.

Policyjne statystyki wykazują, że zwłaszcza w okresie noworocznym wskutek niewłaściwego używania ogólnie dostępnych materiałów pirotechnicznych wiele osób, w tym dzieci, doznaje licznych obrażeń ciała.

Świdniccy policjanci przypominają o podstawowych zasadach zachowania bezpieczeństwa podczas używania różnego rodzaju fajerwerków. Nieumiejętne posługiwanie się środkami pirotechnicznymi może spowodować zagrożenie nie tylko dla osób, które ich używają, ale także dla osób postronnych.

Kupując je pamiętajmy, że na każdym opakowaniu powinna znajdować się etykieta w języku polskim, data ważności, opis produktu oraz zalecenia producenta z instrukcją obsługi. Pamiętajmy, aby nie kupować fajerwerków przeterminowanych bądź wycofanych z obiegu. Nie pozwalajmy naszym dzieciom samodzielnie kupować fajerwerków, a tym bardziej nie pozwalajmy na ich samodzielne używanie. Przy ich „odpalaniu” postępujmy zgodnie z zaleceniami producenta. Równie ważne jest, aby nie używać fajerwerków będąc pod wpływem alkoholu, a także, aby nie odpalać ich w domu bądź na balkonie – informuje oficer prasowy KPP w Świdnicy Magdalena Ząbek.

Świdniccy policjanci będą kontrolować punkty sprzedaży wyrobów pirotechnicznych znajdujące się w mieście, jak również na terenie powiatu. – Kontrole tych miejsc mają na celu stwierdzenie czy osoby zajmujące się handlem środkami pirotechnicznymi posiadają wymagane zezwolenia, czy są na nich umieszczone informacje dotyczące instrukcji stosowania tych wyrobów, a także czy miejsca sprzedaży wyposażone są w podręczny sprzęt gaśniczy – dodaje.

Obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych dzieciom i młodzieży do lat 18. Za sprzedaż nieletnim materiałów pirotechnicznych, grozi kara nawet do dwóch lat pozbawienia wolności.

/oprac./
/materiały KPP Świdnica/

Poprzedni artykułDo boju ruszą najmłodsi dolnośląscy koszykarze!
Następny artykułNajpiękniejsza choinka. Rozstrzygnięcie konkursu