Strona główna 0_Slider Więźniowie pokazali talent plastyczny

Więźniowie pokazali talent plastyczny [FOTO]

0

38 skazanych, odsiadujących wyroki w zakładach w całej Polsce, przygotowało patriotyczne obrazy i rzeźby, które od dziś można oglądać w wieży ratuszowej w Świdnicy. Prace przedstawiające oblicza bohaterów narodowych – Józefa Piłsudskiego i Tadeusza Kościuszki, zgłoszone były na konkurs „Historia nauczycielką życia”. Dzięki niemu więźniowie nie tylko mieli okazję pokazać swój artystyczny talent, ale także uczestniczyć w Narodowym Święcie Niepodległości.

W uroczystym rozpoczęciu pokonkursowej wystawy wzięli udział m.in. – dyrektor Aresztu Śledczego w Świdnicy mjr Bartłomiej Lenartowicz, specjalista Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej kpt. Mariusz Jastrzębski, honorowy patron, wiceprezes Sądu Okręgowego w Świdnicy SSO Dariusz Pająk, prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury Anna Rudnicka, zastępca dyrektora ŚOK Bożena Kuźma, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy Zbigniew Curyl.

Wystawa jest efektem organizowanego przez Areszt Śledczy w Świdnicy konkursu „Historia nauczycielką życia. Tadeusz Kościuszko i Józef Piłsudski – symbole bohaterstwa i patriotyzmu”. Prace przyszły do naszej jednostki z różnych stron kraju. […] Pomysł na konkurs powstał po mianowaniu przez Sejm 2017 roku rokiem m.in. Tadeusza Kościuszki, który obchodził 200. rocznicę śmierci i Józefa Piłsudskiego, za kilka dni 5 grudnia mającego 150. rocznicę urodzin. Nie ma wątpliwości, że były to dwie kluczowe postacie w historii Polski, które przyczyniły się do tego, że możemy świętować odzyskanie niepodległości – mówił rzecznik prasowy Aresztu Śledczego w Świdnicy por. Bartłomiej Perlak.

Do konkursu zgłosiło się w sumie 38 więźniów z całego kraju, którzy stworzyli obrazy i rzeźby inspirowane tymi dwoma bohaterami narodowymi. – Konkurs dał możliwość osadzonym włączenie się w obchody Święta Niepodległości. Jego celem było krzewienie historii Polski i patriotyzmu. Poprzez takie przedsięwzięcia uczymy osadzonych i wzmacniamy uczucia związane z poszanowaniem dóbr kultury materialnej i niematerialnej – dodał por. Bartłomiej Perlak.

Osadzeni nadesłali na konkurs w sumie 6 rzeźb i 40 obrazów. Prace oceniało jury w składzie – Joanna Chojnowska i Joanna Walerowicz ze świdnickiego MDK-u, świdnicki artysta-plastyk Robert Kukla, Dariusz Pająk oraz kpt. Mariusza Jastrzębski.

W kategorii rzeźba zwyciężyli – I miejsce – Bogdan Klim z ZK Kłodzko, II miejsce – Mariusz Czernik z ZK Iława i III miejsce – Jolanta Wierzbicka-Kasprzyk z ZK Grudziądz. W kategorii malarstwo laureatami zostali – I miejsce – Robert Lidwin z ZK Kluczbork, II miejsce – Krzysztof Skrzypiec z ZK Herby i III miejsce – Jan Fic ZK Kluczbork. Nagrodami były telewizory, radioodbiorniki i radia, a także książki i publikacje IPN-u.

Wśród przestępców są uznani artyści, ale i odwrotnie wśród artystów są także przestępcy. Dla przykładu barokowy malarz Caravaggio prowadził burzliwy i awanturniczy tryb życia i był także w areszcie. Nie po to się dziś spotkaliśmy, by nad tym dyskutować, lecz by przypomnieć postacie bohaterów narodowych – podsumował mjr Bartłomiej Lenartowicz.

Wydarzenie uatrakcyjnił występ dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy, które zaprezentowały swój patriotyczny program artystycznych. Wystawa potrwa miesiąc.

Tekst i zdjęcia: AN

Poprzedni artykułUwaga! Będzie mocno wiało
Następny artykułMęska kosmetyczka wcale nie musi być nudna