Strona główna Wydarzenia Szkoła Podstawowa w Mrowinach ma już 70 lat

Szkoła Podstawowa w Mrowinach ma już 70 lat [FOTO]

0

Uroczysta msza święta w intencji szkoły, jubileuszowa gala, spotkania absolwentów z nauczycielami i wychowawcami, pamiątkowe zdjęcia oraz zwiedzanie budynku. Szkoła Podstawowa im. Anny Jenke w Mrowinach w sobotę, 25 listopada świętowała 70-lecie swojego funkcjonowania.

Historia szkoły sięga 1946 roku. W roku szkolnym 1948/1949 realizowała czteroklasowy program nauczania, a zatrudnionych w niej było dwóch nauczycieli, małżeństwo Dotlickich. Szkoła najpierw siedmio, a później ośmioklasowa istniała w Mrowinach do lat 70-tych. Jednym z pierwszych jej nauczycieli i kierowników był Pan Dełhy. Potem kolejno funkcje te pełnili: Roman Waczków, Mieczysław Skarbek, Helena Chweyka, Romuald Worsa, Edmund Waczków, Edmund Smagieł, Jan Kalina, Zdzisław Kołacz. Kolejnymi kierownikami szkoły były Danuta Kalina, Helena Konieczna, Maria Paryjczuk. W latach 90-tych funkcję dyrektora szkoły objęła Helena Słowik absolwentka szkoły i mieszkanka Mrowin. Od 1999 roku szkoła w Mrowinach stała się pełną podstawówką, wówczas dyrektorem został Roman Konieczny. Kolejni dyrektorzy to Monika Jagła, Beata Jankiewicz i Małgorzata Kownacka. Obecnie funkcję dyrektora pełni Barbara Nowak. Pierwsi nauczyciele: Wanda Łątkowska, Maria Matuszkiewicz, Jan Statuch, Marek Ziętek, Eugeniusz Iwan, Józef Masełko.

Czuję się zaszczycona, że to właśnie mnie przypadł przywilej organizacji tego święta. Jubileusz szkoły jest okazją do wspomnień, które choć minione zawsze powracają i pozostają w pamięci. A dźwięk szkolnego dzwonka przywołuje je ponownie. Trudno być obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiło się część życia. Każdy zakątek szkolnych korytarzy i sal lekcyjnych dzisiaj do nas przemawia. Łączy przeszłość z teraźniejszością. Wspólczesna szkoła jest niewątpliwie inna, musimy przyznać, że wiele zmieniło się przez ten czas. Czy znajdziecie w niej Państwo swoje ławki, swoj autograf wyryty na tablicy – tego nie wiem? Ale wiem, że na pewno przy jej zwiedzaniu towarzyszyć Wam będą wielkie emocje. Zajrzyjcie w stare kąty, by szukać w niej wspomnień. To placówka z bogatą historią i głęboko w to wierzę, że także ze wspaniałą przyszłością. Tu codzienny trud przekłada się na osiągnięcia naszych uczniów. To szkoła nas wszystkich. Jest naszą dumą i wspólnym zobowiązaniem, z którego jesteśmy rozliczani przede wszystkim przez naszych wychowanków. Wierzę, że otrzymujemy pozytywne noty – mówiła podczas jubileuszu 70-lecia szkoły Barbara Nowak dyrektor placówki.

Absolwenci szkoły także chętnie dzielili się swoimi wspomnieniami o nauczycielach, szkole. Niektórzy na stałe mieszkają w innych miastach, ale przyjechali do Mrowin, aby zobaczyć, jak zmieniła się szkoła i przede wszystkim spotkać się ze znajomymi sprzed lat. – Lata sześćdziesiąte – Mrowiny, mała wieś nad rzeką Tarnawką w powiecie świdnickim. Prócz Zakładu Wychowawczego była mała szkoła mieszcząca się w dwóch budynkach, 3 sklepy, kawiarnia i kiosk Ruch. (…) Sale budynku musiały pomieścić około 12 oddziałów dla ponad 300 uczniów. Nie było sali gimnastycznej ani boiska, ale był gabinet stomatologiczny. (…) Mieliśmy dobrych nauczycieli, którzy kształtowali naszą wyobraźnię i talent. Wszyscy żylismy w symbiozie uczeń-nauczyciel-rodzice – wspominał Ryszard Kawałek absolwent Szkoły Podstawowej w Mrowinach.

Podczas gali z okazji 70-lecia szkoły nie zabrakło gratulacji i życzeń. Podziękowania na ręce dyrektor szkoły Barbary Nowak składali dyrektorzy i kierownicy gminnych placówek oświatowych, przedstawiciele firm współpracujących ze szkolną placówką, byli dyrektorzy, nauczyciele i absolwenci szkoły. Podziękowania powędrowały również w stronę wszystkich dyrektorów, nauczycieli i pracowników szkoły. Barbara Nowak przyznała także dwa tytuły „Przyjaciół Szkoły”. Otrzymali je Roman Konieczny były dyrektor i obecny przewodniczący Rady Miejskiej oraz Danuta Koza. – Jubileusz 70-lecia powstania szkoły to nie tylko święto placówki w znaczeniu miejsca, ale przede wszystkim tych, którzy byli i są z tą szkołą związani – mówił burmistrz Leszek Michalak. – To święto wszystkich, którzy przez 70 lat tę szkołę tworzyli, wpływali na jej atmosferę, poświęcali jej swój czas, oddali jej swoje serce i dużą część swojego życia. To również święto uczniów, zarówno tych obecnych, jak i tych, którzy już dawno opuścili szkolne mury. Serdecznie gratuluję i dziękuję za te 70 wspólnych lat. Miejsce to było, jest i zawsze będzie aktywnym ośrodkiem życia społeczno-kulturalnego miasta – dodał.

Nie zabrakło także występów wokalnych i tanecznych uczniów szkoły, a niespodzianką dla wszystkich gości była projekcja filmowa o historii szkoły sprzed 70 lat. Tuż po uroczystości absolwenci szkoły mogli spotkać się ze swoimi byłymi wychowawcami i nauczycielami, a wspomnieniom nie było końca.

/Magdalena Pawlik z Urzędu Miejskiego w Żarowie/

Poprzedni artykułWypadek na trasie Świdnica-Strzegom [AKTUALIZACJA]
Następny artykułTożsamość zmarłego ustalona