Strona główna 0_Slider Świdnica w rankingu samorządów “Rzeczpospolitej”

Świdnica w rankingu samorządów “Rzeczpospolitej”

19

Z 42 na 62 miejsce spadła Świdnica w dorocznym rankingu, opracowywanym na zlecenie redakcji “Rzeczpospolitej”. W kapitule są m.in. były premier Jerzy Buzek, dyrektor Biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski, były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień. Ranking został przygotowany po raz 18.

Ranking opracowywany jest dla trzech kategorii: miast na prawach powiatu, gmin miejskich i miejsko-wiejskich oraz gmin wiejskich. Z opracowania wyłączona jest Warszawa. Wyróżniane są samorządy, które najskuteczniej dbają o rozwój i podniesienie jakości życia swoich mieszkańców, w zgodzie z regułami odpowiedzialności i bezpieczeństwa finansowego – czytamy na stronie organizatora. – Ranking przygotowaliśmy w dwóch etapach. W pierwszym etapie wybraliśmy miasta i gminy, które w najlepszy sposób zarządzały swoimi finansami w latach 2012–2015 i jednocześnie najwięcej w tym czasie inwestowały. Wzięliśmy pod uwagę dane z Ministerstwa Finansów dotyczące wszystkich samorządów w Polsce mieszczących się w wybranych przez nas kategoriach (nie analizowaliśmy danych na szczeblu powiatu i województw).

Przy wyborze samorządów do II etapu oceniane były m.in. dynamika wzrostu wydatków majątkowych, wartość punktów unijnych w przeliczeniu na mieszkańca, indywidualny wskaźnik zadłużenia, dynamikę wzrostu dochodów i wydatków. Dane dotyczyły lat 2012-2015. Świdnica uzyskała w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich 46,37 pkt. Pierwsze miejsce zajęła gmina Boguchwała z województwa podkarpackiego.

/opr. red./

 

 • BA

  Jak pisałam 3 lata temu, że świdniczanie wybrali kobietę bez zmysłu rządzenia, to wszyscy naskakiwali na mnie i zawsze mi się dostawało. Wiedziałam, że wcześniej , czy później to wyjdzie. Przez pierwsze lata odbierała nagrody za poprzedników, ale teraz odpowiada już za swoje rządy. Pisałam też, że nietrudno jest wydawać pieniądze nawet na fajne rzeczy, bo to potrafi każdy, ale trzeba dbać o to, by pozyskiwać nowe i tego mi właśnie brakowało. Wg mojej wiedzy pani prezydent w ciągu 3 lat nie pozyskała ani jednego inwestora. Jeśli będzie rządzić dalej Swidnica będzie tylko spadać-brak pomysłu na autentyczny rozwój i spłacanie coraz większych długów.

  • Jan Wtorek

   Pani Jolu pani ekipa naprawdę w niczym nie była lepsza. BMS zrobiła więcej inwestycji i kasy zdobyła w 3lata niż Murdzkowaci w 12lat. To widać i ludzie to widza . Nigdy nie widziałem w tym mieście tyle inwestycji!

   • BA

    To co pan pisze jest po prostu zwykłym populistycznym kłamstwem. Pod koniec rządów Murdzka wrocławska wierchowka oceniała możliwości rządzących i potencjał miasta na ok. 110 mln zł. BMS zdobyła zaledwie połowę z tego (chodzi o pozyskiwanie środków unijnych). Przytoczę dla porównania inwestycje poprzedników i od razu zwrócę uwagę na jakość wielu pomysłów. Ta ekipa nie wykazała się chyba ani jednym innowacyjnym pomysłem . Wszystko jest jedynie kontynuacją poprzedników. I jeszcze jedno. Obecna pula środków unijnych jest zdecydowanie bogatsza. Tylko jeden z przykładów: za Murdzka nie było dotacji na parki itd. Poprzednicy z Murdzkiem na czele musieli się zmierzyć z ogromnym bezrobociem w Świdnicy (grubo ponad 6 tys. ludzi bez pracy!) i „padającymi” zakładami jeden po drugim. Ich zasługą była cała strategia przeciwdziałania temu ogromnemu problemowi. To, że w tamtym czasie udało się pozyskać takich potężnych pracodawców jak Electrolux, Colgate i kilkunastu innych inwestorów, to graniczyło z cudem i wymagało prawdziwych umiejętności. Do ul. Przemysłowej przylegały pola-dziś stoi tu zakład przy zakładzie. Bezrobocie spadło na koniec rządów ekipy Murdzka do nieco ponad 2 tys. , właśnie na skutek powyższych działań. To ogromny i najważniejszy dla mieszkańców sukces.
    Piękny Plac św. Małgorzaty, ul. Śląska, Sprzymierzeńców z nowoczesnym wiaduktem, ronda przy każdym wjeździe do miasta, Bystrzycka, Kliczkowska, Wróblewskiego, Zamenhofa, Sikorskiego, Pańska, Plac Wolności, Centrum Przesiadkowe, wieża ratuszowa, Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, obwodnica, wiele odnowionych kamienic, park przy Pionierów, ścieżki w Parku Młodzieżowym, kompleks sportowo-wypoczynkowy przy Husarskiej, teren rekreacyjny i promenada na Osiedlu Młodych i hala targowa w miejsce obskurnego targu na tymże osiedlu, skwer przy bibliotece z dzikami uwielbianymi przez mieszkańców, a szczególnie przez dzieci, reforma przedszkolna, hospicja, termomodernizacja szkół na ogromną skalę, orliki, liczne place zabaw, współtworzenie ze starostwem budowy szkoły specjalnej, Kolęda Świdnicka, Festiwal Reżyserii, Kongres Regionów dzięki któremu Świdnica zaczęła być znana w Polsce, Miasto Dzieci, Karta Dużej Rodziny, Zjazd Wszystkich Świdniczan, Encyklopedia Świdnicy, budynki socjalne i komunalne, postawienie na nogi w spadku po komunistach źle działających wodociągów (do dziś mamy jedne z najniższych cen za wodę w Polsce) , MZECu (stabilne ceny za ciepło), MPK poprzez dobranie mądrych zarządzających, Budżet obywatelski, bardzo sprawnie przeprowadzona rewolucja śmieciowa (proszę porównać z Wałbrzychem, który tonął w śmieciach). To dzięki zabiegom poprzedniego prezydenta weszliśmy do ZIT z czego teraz prezydentka może korzystać pełnymi garściami (duże pieniądze). Proszę więc nie porównywać, bo BMS zastała wybudowany i wyposażony dom nie musząc się o nic marwić a dokłada jedynie kwiatki i zaprasza gości.

   • Janusz B.

    Pani Jolanta jak zwykle pomieszała wszystko , bo ranking przecież dotyczy lat 2012-2015 , czyli bardziej dotyczy rządów pana Murdzka. To on i jego ekipa niestety słabo ściągali środki unijne i to widać w tym rankingu. Teraz BMS łącznie z krajowymi środkami 2015-2018 będzie miała wynik ponad 100mln zł. Rok 2015 był pierwszym rokiem BMS!

    • BA

     To tak, jak się chce pokazać swoją wyższość i poniżyć kogoś. Oto cytat : “W tegorocznej, 13. edycji rankingu, brano pod uwagę dynamikę wzrostu wydatków majątkowych (pomniejszonych o środki unijne) w przeliczeniu na jednego mieszkańca (w latach 2013–2016), wartość środków unijnych w budżecie gminy w przeliczeniu na jednego mieszkańca (w latach 2014–2016) i dynamikę wzrostu dochodów własnych. Ponadto przedstawiciele samorządów odpowiadali na kilkadziesiąt pytań ankietowych.”
     I nie wiem skąd się wzięło 100 mln. ? Jakiś cytat?

  • Jan Wtorek

   Gazeta Prawna i dziesiątki innych rankingów się myla? Póki co to tylko jeden ranking który jest inny niż wszystkie

   • GlosGlos

    Póki co to trzeba spojrzeć prosto, Świdnica od lat jest miastem wymarłym gospodarczo i społecznie i przez wieki taka była. Wszyscy wolą inwestować we Wrocławiu lub pod Wrocławiem i to jest budowana od lat centrala gospodarcza (…)

    Rozwój Świdnicy na czym ma się opierać ?

    Ropy nie ma
    Złota nie ma
    Miedzi nie ma

    Węgla nie ma

    Lasów nie ma

    Jezior i oceanu nie ma

    Turystyka z kamienic i kościoła oraz z samolociku ? w dzisiejszych czasach to za mało.
    Chyba nikt z Was nie jest tak naiwny, że myśli sobie że zaraz wszyscy przestaną inwestować we Wrocławiu i zaczną w Świdnicy.
    Tutaj nawet nie ma dróg, kolej jakaś jeździ (…)

    Więc z czym my do inwestycji i rozwoju ?
    Był inwestor, spacerował po mieście, pytał się czym i jak ludzie dojeżdżają, pytał o realia zarobków w mieście i pytał się o wiele innych rzeczy, przedstawiono mu dokumentacje na wszystko (…) sam też zlecił specjalistycznej oceny rynku (…) po tym wszystkim się uśmiał i zrezygnował.

  • Janusz B.

   Pani Jolanta jak zwykle pomieszała wszystko , bo ranking przecież dotyczy lat 2012-2015 , czyli bardziej dotyczy rządów pana Murdzka. To on i jego ekipa niestety słabo ściągali środki unijne i to widać w tym rankingu. Teraz BMS łącznie z krajowymi środkami 2015-2018 będzie miała wynik ponad 100mln zł. Rok 2015 był pierwszym rokiem BMS!

   • BA

    To tak, jak się chce pokazać swoją wyższość i poniżyć kogoś. Oto cytat : “W tegorocznej, 13. edycji rankingu, brano pod uwagę dynamikę wzrostu wydatków majątkowych (pomniejszonych o środki unijne) w przeliczeniu na jednego mieszkańca (w latach 2013–2016), wartość środków unijnych w budżecie gminy w przeliczeniu na jednego mieszkańca (w latach 2014–2016) i dynamikę wzrostu dochodów własnych. Ponadto przedstawiciele samorządów odpowiadali na kilkadziesiąt pytań ankietowych.”
    I nie wiem skąd się wzięło 100 mln. ? Jakieś dane, cytaty?

 • Nie usuwajcie konta!

  No i gdzie są komentarze tych, którzy tak ochoczo chwalili obecne władze miasta? Przecież regres Świdnicy widać gołym okiem, bez rankingów. Mówiłem, że jeszcze zatęsknicie za ekipą Murdzka.

  • GlosGlos

   A gdzie są Ci np.JAcenty czy drugi jego nick Maciek Mackowiak czy jak mu tam (…) oni biegają tutaj i sobie wmawiają dobrobyt i nowoczesność w mieście.
   Oni myślą, że jak ktoś konstruktywnie krytykuje, to robi to nazłość.

   • Maciek Mackowski

    Jesteś idiotą z Tobą się nie dyskutuje a do konstruktywnej krytyki to Ci daleko tak samo jak do zdrowego rozsądku. Musisz nauczyć się z tym żyć bo tak będzie wyglądało już całe twoje marne życie. Pozdrowienia z twojej urojonej biednej Świdnicy niuniuś

    • GlosGlos

     Kolejny artykuł pokazujący bogactwo i nowoczesność (…)
     więc kto ma urojenia ten ma 🙂

 • Politolog z Katowic

  A kto ma doradzać BMS? te dinozaury ze świdnickiego SLD? to nawet nie jest już nawet śmieszne.

 • oloderay

  Rankingi mnie nie interesują. Osobiście uważam, że obecnie dzieje się więcej – remonty dróg, parki, ścieżki rowerowe itp. Nie analizuję dogłębnie reszty spraw ale ogólnie bardziej mi pasuje to co się dzieje teraz niż poprzednio. Nie zawsze ten kto robi wiele szumu jest tym najlepszym – np jak bardzo przydatna jest obwodnica Słotwina-Tomkowa i dalej łącznik do Żarowa? Ruch tam niezbyt wielki. PiS ma wielkie poparcie a nie ma zbyt wielu wartościowych pomysłów. Muzyka Black Sabbath, Pink Floyd itp sprzedaje się dużo słabiej niż Disco-Polo czy Doda a o poziomach lepiej nie dyskutować. W rankingach sprzedaży alkoholi na czele Nalewka Wiśniowa i Piwo Sarmackie czy są najlepsze? Oceńcie sami. Pozdrawiam i od razu odpowiadam ewentualnym przeciwnikom, że nie mam zamiaru wchodzić w dyskusję obojętnie w jak wielkim stopniu takowy będzie chciał mi dopiec. Mój brak odpowiedzi powinien bardziej dopiec.

  • Mareczek

   W rankingu najgorszych inwestycji i wywalaniu kasy na czas jesteśmy na samym szczycie.

  • Nie usuwajcie konta!

   To dobrze, że nie zamierzasz wchodzić w dyskusję, bo i swoje wszystkie marne argumenciki wykorzystałeś. A teraz pomyśl, może i disco polo lepiej się chwilowo sprzedaje, ale kto sprzedał w dłuższej perspektywie więcej płyt, kto więcej zarobił i kto ma lepszy fejm? Pink Floyd i Black Sabbath. Mam nadzieję, że w dosyć zrozumiały dla Ciebie sposób to wyjaśniłem.

 • Ewka

  A jakie dolnośląskie miasto jest w tym rankingu? Żadne niestety, bo dane dotyczyły lat 2012 – 2015 a konkursy w naszym województwie rozstrzygały się z opóźnieniem. Dopiero drugi rok otrzymujemy środki unijne. I o ile pamięć mnie nie myli to ranking chyba bardziej dotyczy poprzedników, bo to ekipa Murdzka rządziła w latach 2012-2014.

 • Natalia

  Czy zwyklego mieszkanca obchodzi jakis tam ranking ? . Ano po owocach ich poznacie… te same twarze przez tyle lat , przerost zatrudnienia w UM jakies tam podwyzki eeeeee ide napic sie kawy….. aby do nastepnych wyborow i nazad to samo.