Strona główna 0_Slider Świdnica w rankingu samorządów „Rzeczpospolitej”

Świdnica w rankingu samorządów „Rzeczpospolitej”

19

Z 42 na 62 miejsce spadła Świdnica w dorocznym rankingu, opracowywanym na zlecenie redakcji „Rzeczpospolitej”. W kapitule są m.in. były premier Jerzy Buzek, dyrektor Biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski, były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień. Ranking został przygotowany po raz 18.

Ranking opracowywany jest dla trzech kategorii: miast na prawach powiatu, gmin miejskich i miejsko-wiejskich oraz gmin wiejskich. Z opracowania wyłączona jest Warszawa. Wyróżniane są samorządy, które najskuteczniej dbają o rozwój i podniesienie jakości życia swoich mieszkańców, w zgodzie z regułami odpowiedzialności i bezpieczeństwa finansowego – czytamy na stronie organizatora. – Ranking przygotowaliśmy w dwóch etapach. W pierwszym etapie wybraliśmy miasta i gminy, które w najlepszy sposób zarządzały swoimi finansami w latach 2012–2015 i jednocześnie najwięcej w tym czasie inwestowały. Wzięliśmy pod uwagę dane z Ministerstwa Finansów dotyczące wszystkich samorządów w Polsce mieszczących się w wybranych przez nas kategoriach (nie analizowaliśmy danych na szczeblu powiatu i województw).

Przy wyborze samorządów do II etapu oceniane były m.in. dynamika wzrostu wydatków majątkowych, wartość punktów unijnych w przeliczeniu na mieszkańca, indywidualny wskaźnik zadłużenia, dynamikę wzrostu dochodów i wydatków. Dane dotyczyły lat 2012-2015. Świdnica uzyskała w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich 46,37 pkt. Pierwsze miejsce zajęła gmina Boguchwała z województwa podkarpackiego.

/opr. red./

 

Poprzedni artykułTragedia na trasie Zebrzydów-Biała. Zginął 22-latek
Następny artykułUtonął w Warszawiance