Miejska Biblioteka Publiczna świętowała dziś podwójny jubileusz – 70 lat swojego istnienia i 10 lat jednej z największych jej imprez Ogólnopolskiej Biesiady Literackiej. Uroczystość dała okazję do podsumowania działalność instytucji kulturalnej oraz wręczenia licznych nagród, gratulacji i podziękowań. Wydarzenie zakończył koncert znanej aktorki Grażyny Szapołowskiej.
Z okazji 70-lecia instytucji władze Świdnicy na czele z prezydent Beatą Moskal-Saniewską podziękowały i pogratulowały osobom, które przyczyniły się do promowania czytelnictwa w Świdnicy i rozwoju miejskiej biblioteki.
Listy gratulacyjne i grawerowane tablice otrzymali – wieloletnia dyrektorka biblioteki Krystyna Bartela, przez 11 lat kierującą instytucją Adriana Miara oraz były prezydent Świdnicy Adam Markiewicz, który przyczynił się do przekształcenia dawnego Pałacu Opatów Cysterskich w bibliotekę.
Uroczystość dała okazję do przypomnienia przez nową dyrektor biblioteki Ewę Cuban 70-letniej historii książnicy w Świdnicy i jej działalności, a także uhonorowania dyplomami i kwiatami wszystkich jej pracowników.
Oprócz 70-tych swych urodzin, świdnicka biblioteka świętowała dziś 10-lecie Ogólnopolskiej Biesiady Literackiej. Kilka słów o samej bibliotece oraz jej jednej z największych imprez powiedział poeta, prozaik i krytyk literacki Karol Maliszewski, wieloletni przewodniczący jury Konkursu na Autorską Książkę Literacką, organizowanego od 2007 roku.
– Wyjątkowo ciepło i często myślę o Świdnicy. Jest ona dla mnie królestwem mądrej i dobrej promocji literatury. Z miejską biblioteką w Świdnicy najściślej w ostatnich latach współpracuję. Jej otwartość na działania w zakresie czytelnictwa są godne pochwały i mogą być wzorem do działania dla innych placówek. To nie kurtuazja. Wiem, co mówię. Byłem w wielu bibliotekach – stwierdził Karol Maliszewski.
Ceniony krytyk literacki odniósł się do Konkursu na Autorską Książkę Literacką przypominając jego dzieje, znaczenie i dotychczasowych laureatów. – Konkurs co roku przyciąga adeptów pióra z różnych generacji i regionów. Gdy jestem gdzieś w Polsce to z radością słyszę, że ten czy ów szykuje się na Świdnicę, a to znaczy, że przygotowuje projekt książki, który sprostałaby wymaganiom świdnickiego konkursu. Wysyłanie na Świdnicę stało się szansą do zaistnienia literackiego, otwarcia sobie drogi – zauważył.
Podczas wydarzenia wręczono nagrody tegorocznym laureatkom literackiego konkursu. 3 tys. zł otrzymała za odważny, kobiecy i wyważony tomik poezji „Licencja na pierwszy śnieg” Ewa Włodarska. Po raz pierwszy przyznano także honorową nagrodę dla Magdaleny Adamskiej-Kijko za zbiór opowiadań „Mikrokosmos”.
Miasto postanowiło także przyznać specjalną nagrodę w wysokości 3 tys. zł dla dwóch świdniczanek – nauczycielki, literatki, aktorki świdnickiej „Alchemii Teatralnej” Marioli Mackiewicz oraz fotografki i animatorki kultury Bożeny Pytel, żony ks. biskupa Waldemara Pytla, proboszcza Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Świdnicy. Mieszkanki Świdnicy zostały uhonorowane za stworzenie wyjątkowej publikacji „Koniec świata zapachów”.
Podwójny jubileusz zakończył koncert znanej aktorki Grażyny Szapołowskiej.
Tekst: AN
Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński