Strona główna Polityka Po blisko dwóch latach świdnickie PiS znów ma władze

Po blisko dwóch latach świdnickie PiS znów ma władze

19

Barbara Burak, radna powiatowa i dotychczasowy miejski pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości została wybrana na przewodniczącą Komitetu Miejskiego partii w Świdnicy. Od wyborów 2014 roku świdnicki PiS przeżywał poważne problemy. Dziś działacze zapowiadają dużą aktywność i otwartość na nowych sympatyków.

W marcu 2016 roku z partii zostali wyrzuceni Robert Garstecki, były przewodniczący Komitetu Miejskiego PiS w Świdnicy, Ewa Wawrzyniak, Mariusz Barcicki i Robert Nieć. Od wielu miesięcy ich członkostwo było zawieszone, a struktury partii w mieście i regionie zostały rozwiązane. Sytuacja miała swój początek podczas wyborów samorządowych w 2014 roku. Wówczas, podczas II tury wyborów prezydenta Świdnicy, poseł PiS Anna Zalewska poparła Wojciecha Murdzka, wspólnego kandydata Wspólnoty Samorządowej i Platformy Obywatelskiej, co wywołało protest Komitetu Miejskiego. Konflikt i rozłam w lokalnych szeregach partii narastał, ale – jak informował Swidnica24.pl Adam Lipiński, dolnośląski pełnomocnik PiS, ostateczne rozstrzygnięcia były odkładane najpierw z powodu wyborów prezydenta RP, a później wyborów parlamentarnych.

Po rozwiązaniu struktur pełnomocnikiem Prawa i Sprawiedliwości w Świdnicy została Barbara Burak. 21 listopada 2017 roku odbyły się wybory, w wyniku których dotychczasowej pełnomocnik powierzono funkcję przewodniczącej Komitetu Miejskiego. Skarbnikiem została Luiza Nowaczyńska, sekretarzem Magdalena Salińska. Do zarządu wszedł również Michał Szukała, były przewodniczący Rady Miejskiej w Świdnicy i obecny wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. – Zaczynamy intensywną pracę, chcemy dotrzeć m.in. do mieszkańców wsi i młodzieży – mówi Barbara Burak. Pytana o przymiarki do wyborów samorządowych odpowiada, że konkretne plany będą konstruowane po ostatecznych rozstrzygnięciach w kwestii ordynacji wyborczej. Prawo i Sprawiedliwość będzie chciało wystawić własnego lub wspólnego z innymi ruchami prawicowymi kandydata na prezydenta Świdnicy.

Jak informuje Barbara Burak, PiS w Świdnicy ma obecnie ok. 30 członków i 20 sympatyków.

/asz/

Poprzedni artykułNaładuj się rockową energią w Świdnicy
Następny artykułPodwójny jubileusz świdnickiej biblioteki [FOTO]