Strona główna 0_Slider Magazyn Swidnica24.pl

Magazyn Swidnica24.pl

0

Wszystkich Świętych i dzień zaduszny już za nami, jednak polskie cmentarze wcale nie pustoszeją. Codziennie płoną nowe znicze, a rodziny i przyjaciele wracają wielokrotnie na groby bliskich. Listopadowa nostalgia skłoniła także autorów Magazynu Swidnica24.pl do refleksyjnych podróży i rozważań.

Polski zwyczaj troski o groby zmarłych i corocznej modlitwy jest unikalny. Są kraje, takie jak choćby Japonia, gdzie śmierć jest tematem tabu. W Indiach cmentarzy praktycznie nie ma. O zwyczajach, związanych z pochówkiem zmarłych i cmentarzach na całym świecie pisze w najnowszym odcinku „Belfra w podróży” świdnicka pasjonatka turystyki Marzena Zięba. Więcej w dziale Turystyka.

Beata Norbert w felietonie z cyklu „Piękniejszy świat Beaty” wspomina cmentarze w różnych rejonach Polski, na które dotarła podczas rowerowych wypraw. „Było słonecznie, bardzo gorąco… Pomiędzy polami wiodła piaszczysta droga. Przeklinaliśmy tego dnia tę drogę wielokrotnie. Z daleka usłyszeliśmy śpiewy – chyba w języku cerkiewnosłowiańskim. Piękne, kobiece, głośne, polifoniczne. Pojechaliśmy za tym śpiewem do wioski. Staliśmy się mimowolnymi świadkami pożegnalnej  ceremonii. I był to  najpiękniejszy pogrzeb, w jakim kiedykolwiek uczestniczyłam.” – opisuje autorka felietonu jedno ze swoich doświadczeń. Dlaczego pogrzeb na wschodzie Polski tak ją zachwycił? O tym w dziale Refleksje.

W Magazynie nie zabrakło przepisu Penelopy Rybarkiewicz-Szmajduch. Tym razem zaprasza do kuchni naszych południowych sąsiadów na jedno z najbardziej tradycyjnych dań czeskiej kuchni. Jak przyrządzić smażeny syr? O tym w dziale Kuchnia, w najnowszym odcinku cyklu „Czary Penelopy”.

Na deser jak zawsze rysunkowy komentarz. Tym razem Paweł na swój ołówek wziął świdnicki półmaraton. Biegacze wystartują ze świdnickiego Rynku w sobotę, 4 listopada o godzinie 11.00. Najnowszy rysunek znajdą Państwo w dziale Humor.

Redakcja

 

Poprzedni artykułBelfer w podróży: Śladem światowych nekropolii
Następny artykułRyś szuka domu [Aktualizacja]