Strona główna 0_Slider Jakie zasady przyjęcia do nowego schroniska dla kobiet i niepełnosprawnych?

Jakie zasady przyjęcia do nowego schroniska dla kobiet i niepełnosprawnych?

5

Od rana trwa przeprowadzka pierwszych 10 pensjonariuszy do nowego schroniska dla kobiet i osób niepełnosprawnych w Świdnicy. W obiekcie, wybudowanym przez Towarzystwo im. św. Brata Alberta naprzeciwko szpitala Latawiec docelowo ma zamieszkać 60 osób. Kto i na jakich zasadach może tam trafić?

Budynek mieści pokoje 2,3 i 4-osobowe z łazienkami, są dwie świetlice, stołówka, pralnia i kuchnia. Dzisiaj trafi tu siedem kobiet, które mieszkały dotychczas w części przynależnej do schroniska dla bezdomnych mężczyzn, oraz trzy niepełnoprawne osoby. – Ci pensjonariusze trafili do schroniska na podstawie skierowania Ośrodka Pomocy Społecznej, który finansuje ich pobyt. To właśnie ośrodki pomocy społecznej są instytucjami, do których osoby bezdomne mogą zwracać się z wnioskiem o ulokowanie w schronisku. OPS-y decydują, które to będzie schronisko – wyjaśnia Gabriela Kowalczyk, prezes świdnickiego Towarzystwa imienia św. Brata Alberta. Osoba, która straciła dach nad głowa o pomoc powinna zwrócić się do ośrodka w tej miejscowości, gdzie ostatnio była zameldowana. – Jest też możliwość bezpośredniego wynajęcia miejsca w schronisku za opłatą. Miesięczny koszt, łącznie z pełnym wyżywieniem i zapewnieniem podstawowych środków czystości to 1200 zł – mówi prezes Towarzystwa.

Działające od lat schronisko dla bezdomnych mężczyzn było utrzymywane przede wszystkim z opłat wnoszonych za pensjonariuszy przez OPS-y. Jakie będą koszty schroniska dla kobiet, jeszcze nie wiadomo. – Wszystko zależy od kwoty, jaka będziemy musieli zapłacić za ogrzewanie. Mamy tu system gazowy, dopiero po sezonie będzie wiadomo, ile wyniesie rachunek – dodaje prezes.

Schronisko zostało wybudowane na miejskiej działce, przekazanej za symboliczną opłatę. Inwestycja kosztowała 2,5 mln zł zł, z czego 40% pokryła dotacja z Banku Gospodarstwa Krajowego. Pozostała część środków pochodzi z wynajmu i sprzedaży nieruchomości należących do stowarzyszenia oraz z kwest.

/red./

Poprzedni artykułMistrzowie parkowania [FOTO]
Następny artykułBieg Niepodległości po raz dziesiąty [PROGRAM]