Strona główna Wydarzenia Jak przeciwdziałać wpływowi ekstremizmów na młodzież?

Jak przeciwdziałać wpływowi ekstremizmów na młodzież?

2

W Krzyżowej trwa polsko-niemieckie seminarium „Ekstremizm w Niemczech i Polsce. Metody, podejścia i dobre praktyki w edukacji pozaformalnej”. Projekt zaplanowany został jako odpowiedź na wyzwania, przed jakimi stają edukatorzy w pracy z młodzieżą.


Gwałtowny ekstremizm nie ogranicza się do marginesu społeczeństwa, a wiek osób, które przystępują do skrajnie radykalnych organizacji zaczął obniżać się do 13-14 lat
– zauważa koordynatorka seminarium, Anna Kudarewska z Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży „Krzyżowa”. Młodzi ludzie poszukujący własnej tożsamości stawiani w obliczu dyskusji o migracjach, rolach płciowych czy konfliktach społecznych, mogą stać się łatwym celem ekstremistów, jeśli nie są wspierani w wysiłku na rzecz zrozumienia świata i krytycznego zaangażowania w otaczającą ich rzeczywistość. Media społecznościowe wzmacniają wpływ radykalnych ideologii, a sieci społecznościowe stały się ważnymi kanałami dla mowy nienawiści. To wszystko prowadzi do rosnącej polaryzacji społeczeństw.

Dlatego do udziału w seminarium zaproszono pracowników młodzieżowych, wychowawców, działaczy i innych multiplikatorów z Polski i Niemiec. Kilkudniowe spotkanie pozwoli im pogłębić swoją wiedzę na temat ruchów ekstremistycznych, zastanowić się nad tym, co może przyciągać młodych ludzi do radykalnych ideologii i organizacji, poznać innowacyjne sposoby pracy z młodzieżą w oparciu o wartości demokratyczne, takie jak równość, różnorodność, współpraca, odpowiedzialność, opracować własny plan działania dla swojej organizacji uwzględniający zapobieganie radykalizacji młodych ludzi.

Program seminarium zakłada wykłady teoretyczne pracowników naukowych, spotkania z osobami, które same doświadczyły wpływu ekstremalnych ideologii neonazistowskich i islamistycznych, warsztaty, dyskusje, analizę filmów, a także przedstawienie przykładów dobrych praktyk.

/Fundacja Krzyżowa/

Poprzedni artykułChory pedofil chce uczestniczyć w rozprawach, odwołany kolejny termin
Następny artykułPodrzucał śmieci do miasta