Strona główna 0_Slider Harcerze zaciągnęli wartę, społecznicy kwestowali

Harcerze zaciągnęli wartę, społecznicy kwestowali

0

Świdniccy  harcerze zaciągnęli warty przy miejscu pamięci. Na cmentarzu przy al. Brzozowej w Świdnicy pochowano więźniów politycznych zamordowanych w obozie zagłady Gross Rosen. Na wszystkich cmentarzach prowadzone były dzisiaj kwesty na cele społeczne.

Jak co roku harcerze oddali cześć pomordowanym w Gross Rosen. Mogiła zbiorowa więźniów filii obozu koncentracyjnego Gross – Rosen znajduje się na terenie cmentarza komunalnego przy al. Brzozowej w Świdnicy naprzeciwko wejścia głównego.

Pomnik na mogile został wykonany w 1947 roku. Na mogile napis: ZA WOLNOŚĆ I LUD SZCZĄTKI 12 B. WIĘŹNIÓW POLITYCZNYCH B. OBOZU KONCENTRACYJNEGO GROSS – ROSEN POMORDOWANYCH W BESTIALSKI SPOSÓB PRZEZ ZBIRÓW HITLEROWSKICH W LASACH POD GOCZAŁKOWEM 1945 CZEŚĆ ICH PAMIĘCI Z.O. ZB. W D. Po lewej stronie nagrobka znajduje się zdjęcie z imieniem i nazwiskiem jednego z pochowanych, Dago Florenta.

Od rana kwestowali wolontariusze Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Towarzystwo im. Brata Alberta w Świdnicy.

Wolontariuszy Towarzystwa im Brata Alberta, w charakterystycznych pelerynach i z zielonymi puszkami, można było spotkać na wszystkich świdnickich cmentarzach – przy Al. Brzozowej, ul. Słowiańskiej oraz ul. Łukasińskiego. Organizacja zbierała fundusze na działalność schroniska dla bezdomnych przy ul. Westerplatte 51 oraz schroniska dla bezdomnych kobiet przy ul. św. Brata Alberta, vis a vis szpitala „Latawiec” , które zostanie oficjalnie otwarte 5 listopada. Podczas kwesty na cmentarzach w Świdnicy organizowanej przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta w dniu 1 listopada 2017 zebrano 12.959,20 zł. oraz 50 lirów włoskich, 19 starych złotych (złom), 10 euro centów, 10 groszy austriackich, 10 pfeningów III Rzeszy Niemieckiej.

Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Świdnicy tradycyjnie przeprowadził zbiórkę w ramach akcji „Godne Dzieciństwo”. Za uzbierane środki zakupione zostaną paczki mikołajkowe dla dzieci z najuboższych rodzin.

/red./

Poprzedni artykułUczą najmłodszych, jak pokonywać bariery
Następny artykułŚwietny występ młodych piłkarzy Polonii-Stali we Wrocławiu