Strona główna 0_Slider Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń

0

Świdnickie Forum Kobiet, Biesiada Literacka, jubileuszowe widowisko zespołu „Mokrzeszów”, musical „Mamma mia!” w Strzegomiu, rockowy koncert w Klubie Bolko, Dzień Kolejarza w Jaworzynie Śląskiej czy turnieje piłkarskie dla dzieci i młodzieży JAKO Polonia-Stal Świdnica Cup 2017/2018. Podpowiadamy, co można robić w ten weekend.

Biesiada Literacka w świdnickiej bibliotece
Tegoroczna Ogólnopolska Biesiada Literacka rozpoczęła się wczoraj w Teatrze Miejskim w Świdnicy. Jubileusz imprezy obchodziła organizująca ją od 10 lat świdnicka biblioteka, która również świętowała swoje 70-lecie istnienia i działalności. Podczas uroczystości wręczono nagrody w Konkursie na Autorską Książkę Literacką. Wydarzenie rok rocznie rozpoczyna Biesiadę Literacką, która potrwa jeszcze dwa dni.

Co jeszcze w programie?

24.11.2017 r. (piątek):
godz. 17.00
Ogólnopolski Konkurs na Autorską Książkę Literacką – Świdnica 2017
– prezentacje autorskie Laureatów Ogólnopolskiego Konkursu na Autorską Książkę Literacką – Świdnica 2017 z udziałem przewodniczącego Jury Karola Maliszewskiego
Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Franciszkańska 18

godz. 19.00
– koncert – Kuba Blokesz „Szkice miejskie”
Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Franciszkańska 18
wstęp wolny

25.11.2017 r. (sobota):
turniej jednego wiersza
godz. 12.30-13.00 – rejestracja kandydatów
godz. 14.00 – turniej jednego wiersza
Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Franciszkańska 18
wstęp wolny

godz. 17.00
– ogłoszenie wyników i wręczenie nagród
– wernisaż wystawy poplenerowej „Forma Słowa”
Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Franciszkańska 18
wstęp wolny

Spotkanie z podróżnikiem w Jaworzynie Śląskiej
Spotkanie z podróżnikiem i nauczycielem geografii Bolesławem Grabowskim odbędzie się w bibliotece przy ul. Wolności 2a/01 w Jaworzynie Śląskiej o godz. 16.30. Tym razem podczas wydarzenia będzie można wysłuchać opowieści, obejrzeć fotografie i ciekawe pamiątki z podróży na Kaukaz, do Gruzji i Armenii. Wstęp wolny.

Świdnickie Forum Kobiet
III Świdnickie Forum Kobiet zaplanowano na 24 listopada o godz. 16.30 w teatrze w Świdnicy. To otwarte, bezpłatne spotkanie, połączone z wykładami motywacyjnymi.

Na uczestniczki forum czeka moc atrakcji. Małgorzata Ohme opowie o narzędziach psychologicznych niezbędnych do dobrego życia z punktu widzenia psychoterapeuty w wykładzie pt. „Może się zdarzyć, że urodziłaś się bez skrzydeł, ale najważniejsze, żebyś nie przeszkadzała im wyrosnąć.” Z kolei wykład Elżbiety Krzyżaniak-Smolińskiej „Spełnione kobiety” przyniesie dary w postaci nowego wymiaru miłości do siebie, odkrycia wewnętrznej siły, obudzenia potencjału i mocy kreatywności, wybaczenia, uwolnienia przeszłości i blokad, obudzenia potencjału i mocy kreatywności oraz wyostrzenia zmysłów.
Punktem kulminacyjnym III Świdnickiego Forum Kobiet będzie przyznanie statuetek w plebiscycie „Kobieta z Pasją”. Nagrodzone zostaną wyjątkowe panie w czterech kategoriach: „Kobieta Plus”, „Kobieta w kulturze i sztuce”, „Kobieta przedsiębiorcza” oraz „Supermenka”. Podczas forum nie zabraknie również atrakcyjnych nagród dla uczestniczek – każda pani otrzyma upominek.

Więcej informacji przeczytasz TUTAJ.

Rockowy koncert w Klubie Bolko
Rohele i Białe Drzewa wystąpią w piątek, 24 listopada w świdnickim Klubie Bolko. W ich muzyce można usłyszeć wpływy takich zespołów jak Nirvana czy Led Zeppelin. Żywiołowa zabawa na scenie i przed nią gwarantowana.


Rohele to tegoroczni zwycięzcy przeglądu Truskawka. Grają grunge i rock inspirowany latami 80-tymi i 90-tymi. Poprzez muzykę starają się wyrzucić to co leży im na wątrobie a w swoich tekstach pokazują jak łatwo popaść w uzależnienie i zgubić się w dzisiejszym świecie.

Białe Drzewa grają klasycznego rock’n’rolla w klimatach lat 60-tych i 70-tych. Wśród muzycznych inspiracji wymieniają m.in. Led Zeppelin czy The Doors. W 2014 roku pod nazwą Striker dotarli do finału przeglądu Truskawka, na którym pojawili się też 2 lata później już jako Białe Drzewa.

Koncert rozpocznie się o godzinie 20.00, a bilety w cenie 10 zł dostępne będą w Klubie Bolko 30 minut przed startem.

Turnieje piłkarskie dla dzieci i młodzieży
Turniej piłkarski z cyklu JAKO Polonia-Stal Świdnica Cup 2017/2018 – rocznik 2010 zaplanowano w sobotę, 25 listopada w Witoszowie Dolnym. Rozgrywki odbędą się w godzinach od 9.00 do 15.00. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.

Dzień Kolejarza w Muzeum Techniki
W ramach obchodów zaplanowano zwiedzanie muzealnych zakamarków, na co dzień niedostępnych dla odwiedzających. Oprowadzał będzie jeden z najdłużej pracujących w Polsce kolejarz Zbigniew Gryzgot.


Program:
25.11.2017 (SOBOTA)
10:00 OTWARCIE MUZEUM
11:00 „Tata i jego maszyny”
Maszynista Gryzgot prezentuje swoje parowozy (m.in. Ty2-1169, TKt48-173 „Św. Barbara” oraz Pt31-49),
12:00 Pokazy pracy manewrowej
Formowanie pociągu, przygotowanie składu do jazdy, prezentacja zawodów kolejowych
12:40 Przejazd lokomotywy TKt48-18 po Trasie Parowozowej
Możliwość przejazdu dla chętnych
13:00 Zakamarki
Zwiedzanie zespołu warsztatu kolejowego z Maszynistą Gryzgotem – m.in. pokaz pracy maszyn warsztatowych,
14:00 Przejazd lokomotywy TKt48-18 po Trasie Parowozowej
Możliwość przejazdu dla chętnych
15:00 Zakamarki
Zwiedzanie zespołu warsztatu kolejowego z Maszynistą Gryzgotem
16:00 ZAMKNIĘCIE MUZEUM

26.11.2017 (NIEDZIELA)
10:00 OTWARCIE MUZEUM
11:00 „Tata i jego maszyny”
Maszynista Gryzgot prezentuje swoje parowozy (m.in. Ty2-1169, TKt48-173 „Św. Barbara” oraz Pt31-49),
12:00 Pokazy pracy manewrowej
Formowanie pociągu, przygotowanie składu do jazdy, prezentacja zawodów kolejowych
12:40 Przejazd lokomotywy 409Da-1 po Trasie Parowozowej
Możliwość przejazdu dla chętnych
13:00 Zakamarki
Zwiedzanie zespołu warsztatu kolejowego z Maszynistą Gryzgotem – m.in. pokaz pracy maszyn warsztatowych,
14:00 Przejazd lokomotywy 409Da-1 po Trasie Parowozowej
Możliwość przejazdu dla chętnych
15:00 Zakamarki
Zwiedzanie zespołu warsztatu kolejowego z Maszynistą Gryzgotem
16:00 ZAMKNIĘCIE MUZEUM

CENY BILETÓW
Dorośli: 17.00 zł / os.
Dzieci* i młodzież ucząca się: 13.00 zł / os.
Bilet Rodzinny**: 50.00 zł / 2+2
Bilety na przejazd Trasą Parowozową
Dorośli, dzieci* i młodzież ucząca się: 10.00 zł / os.
*Dzieci do lat 3 uczestniczą w przejeździe nieodpłatnie, pod opieką pełnoletniego opiekuna.

Szkolenie „Bezpieczna Ja” w Klubie Bolko
Tym razem szkolenie BezpiecznaJa organizowane jest przy współpracy Urzędu Miasta w Świdnicy i Starostwa Powiatowego w Świdnicy jako wydarzenie towarzyszące Świdnickiemu Forum Kobiet, które odbędzie się dzień wcześniej 24 listopada. Bezpłatne szkolenie BezpiecznaJa zaplanowano 25 listopada o godz.11.00 w sali Klubu Bolko na pl.Grunwaldzkim w Świdnicy.

Spotkanie poprowadzi autorka i współtwórca Ogólnopolskiego Programu szkoleń psycho-edukacyjnych BezpiecznaJa i BezpiecznaJaTeen, mentor-coach i szkoleniowiec, Dominika Cwynar.

Mecz siatkarek na Hali Zawiszów
Mecz II ligi siatkarek: MKS Polonia Świdnica – Sokół Katowice odbędzie się w 25 listopada na Hali Zawiszów. Rozgrywki rozpoczną się o godz. 16.00.

Musical „Mamma mia!” w Strzegomiu
Już 25 listopada o godz. 16.00 i 19.00 na deskach Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Strzegomiu dwukrotnie zostanie wystawione przedstawienie andrzejkowe. Tym razem w LO zabrzmi musical „Mamma Mia”, który honorowym patronatem objął Ambasador Grecji w Polsce Evangelos Tsaoussis.

Jubileusz zespołu „Mokrzeszów”
Z okazji swojego 10-lecia zespół „Mokrzeszów” przygotował wyjątkowy, wspominkowy, pełny radości, tańca i energii koncert. – Występ można zapowiedzieć słowami – przeżyjmy to jeszcze raz. Zaprezentujemy przekrój wszystkich programów, które tworzyliśmy, zarówno ludowych, jak i estradowych – zaprasza Wojciech Skiślewicz. Widowisko zaplanowano w sobotę, 25 listopada o godz. 17.00 w Teatrze Miejskim w Świdnicy. Wstęp wolny.

Mecz piłkarzy ręcznych
Mecz I ligi piłkarzy ręcznych: ŚKPR Świdnica – Ostrovia Ostrów Wielkopolski odbędzie się 25 listopada na Hali Zawiszów w Świdnicy. Rozpoczęcie rozgrywek o godz. 19.00.

Spektakl „Pół na pół” w Świdnicy
26 listopada o godz. 16.00 w sali Świdnickiego Ośrodka Kultury będzie można obejrzeć spektakl „Pół na pół”. Komedia kryminalna w gwiazdorskiej obsadzie i równie gwiazdorskiej reżyserii przyciąga tłumy.

Przedstawienie jest polską adaptacją sztuki teatralnej, którą w wersji hiszpańskiej obejrzało już ponad 500 000 widzów. Realizacja życiowych planów i marzeń dwóch braci Roberta i Dominika stoi pod znakiem zapytania, dopóki… żyje ich matka. Wbrew pozorom bracia nie są wcale bezdusznymi potworami czyhającymi na śmierć swej rodzicielki i spadek. Rzeczywistość przedstawiona w komedii jest skomplikowana, ale historia relacji łączącej braci z matką jest opowiedziana w sposób przewrotny i bardzo śmieszny. Obok śmiechu znajdzie się też miejsce dla napięcia i grozy godnych mistrza gatunku Alfreda Hitchcocka.

Bilety w Informacji Turystycznej w cenie: 75 zł (parter) i 70 zł (balkon).

Koncert w Kościele Pokoju
W ramach trwającego Festiwalu „Nowowiejski-Świdnica-Organy” obędzie się mistrzowski recital organowy, który wykona Arkadiusz Popławski. Wydarzenie zaplanowano 26 listopada o godz. 17.00 w Kościele Pokoju w Świdnicy. Wstęp wolny.

Zebrała: AN

Poprzedni artykułW gminie Świdnica ścieki bez zmian, woda o 2 grosze w górę
Następny artykuł„Czarny piątek”. Mega okazje?