Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Aktywne tablice dla gminnych szkół

Aktywne tablice dla gminnych szkół

0

Wszystkie szkoły podstawowe w gminie Świdnica uzyskały dotację na zakup sprzętu w ramach rządowego programu „Aktywna tablica”. W ramach programu szkoły zostaną wyposażone w tablice interaktywne, projektory, głośniki czy interaktywne monitory dotykowe, zgodnie z wnioskiem dyrektorów placówek oświatowych. Kwota dotacji na doposażenie jednej szkoły to 14 tys. zł, przy udziale własnym gminy Świdnica w wysokości 3,5 tys. zł.

Program finansowany jest w 80 proc. ze środków budżetu państwa i w 20 proc. z wkładu własnego gminy. Ogółem gmina otrzymała na realizację programu 84 tys. zł z budżetu państwa i dołoży 21 tys. zł z własnego budżetu. Wkład własny może mieć formę finansową lub rzeczową w postaci dowolnego sprzętu IT.

Dostarczony do szkół sprzęt musi mieć deklarację CE, certyfikat ISO 9001 dla producenta, niezbędne instrukcje i materiały dotyczące użytkowania oraz gwarancję minimum 2 lata. Sprzęt musi być fabrycznie nowy (wyprodukowany nie wcześniej niż 9 miesięcy przed dostawą) i wolny od obciążeń prawami osób trzecich, a w przypadku zakupu więcej niż jednej sztuki powinien pochodzić od tego samego producenta. Komplet urządzeń i oprogramowania zapewnia jeden dostawca.

Dostawcy sprzętu i oprogramowania są zobowiązani do montażu i konfiguracji urządzeń oraz do zapewnienia technicznych szkoleń nauczycieli w zakresie funkcji i obsługi sprzętu i oprogramowania, uwzględniając konieczność stosowania TIK w prowadzeniu zajęć edukacyjnych z różnych przedmiotów.

Również szkoły deklarujące udział w projekcie muszą spełniać wymagania niezbędne do zakwalifikowania się i otrzymania dofinansowania, w tym:  dostęp do Internetu na poziomie co najmniej 30 Mb/s; jeden punkt dostępowy, do korzystania z Internetu w ramach zajęć pozalekcyjnych oraz w czasie wolnym; na jedną wnioskowaną tablicę interaktywną lub jeden wnioskowany interaktywny monitor dotykowy szkoła musi posiadać co najmniej jeden przenośny komputer lub inne mobilne urządzenie mające funkcje komputera wraz z preinstalowanym systemem operacyjnym, oprogramowaniem biurowym, antywirusowym, zabezpieczającym przed dostępem do treści niepożądanych, a także router oraz salę lekcyjną z dostępem do Internetu.

Według MEN, w tym roku wsparcie z budżetu państwa na zakup pomocy dydaktycznych w ramach programu otrzymają 5633 szkoły.

/Janusz Waligóra, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Świdnica/

Poprzedni artykułTragiczny wypadek na 35-tce [ZDJĘCIA I FILMY]
Następny artykułRosną następcy Lewandowskiego. Rusza kolejny cykl turniejów JPSC!