Strona główna 0_Slider Wielkie porządki po wichurze

Wielkie porządki po wichurze [FOTO]

1

Liczbą 121 wyjazdów zamknęły się wczorajsze działania strażaków zawodowych i ochotników w powiecie świdnickim. Orkan Grzegorz najbardziej dał się we znaki mieszkańcom gminy Strzegom, Dobromierz, Świdnica i miasta Świdnica.

Strażacy 16 razy byli wzywani do uszkodzonych budynków mieszkalnych, 10 razy do zniszczeń na budynkach gospodarczych i aż 71 razy do wiatrołomów. Obrażenia odniosła jedna osoba.

Świdnica:

W Świdnicy wczoraj został wprowadzony zakaz wchodzenia do parków oraz na cmentarz komunalny przy ul. Komunalnej. Dzisiaj straż pożarna usuwała nadłamane drzewa przy II LO. Czekamy na informację o wstępnych szacunkach zniszczeń.

Aktualizacja:

Jak informuje Magdalena Dzwonkowska, rzeczniczka UM w Świdnicy, w niedzielę, 29 października br., wskutek przejścia żywiołu – orkanu „Grzegorz”, według posiadanych na ten moment informacji, doszło do następujących zdarzeń na mieniu miasta:

 – na ul. Grodzkiej  na dachu budynku zawaliły się dwa kominy,
–  na placu 1000- lecia Państwa Polskiego na dachu przewrócił się jeden komin,
– na ul. Śląskiej na ścieżce rowerowej powalone drzewo uszkodziło jedną latarnię,
– uszkodzenia drzewostanu w parkach  (na chwilę obecną trwa szacowanie strat)
– uszkodzenie drzewostanu na skwerach i parkingach – sześć powalonych drzew
– na pl. św. Małgorzaty – jedno powalone drzewo uszkodziło dwa auta

Dzisiaj ok. godz. 8:00 dokonano wizji cmentarzy – zostały one otwarte. Prosimy jednak mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności zarówno na cmentarzach, jak i w parkach.

Strzegom

Szacowanie strat w gminie Strzegom po niedzielnych wichurach trwa – informuje Małgorzata Kus z UM w Strzegomiu. – Odnotowaliśmy bardzo dużo uszkodzonych dachów poprzez zerwane gąsiory i dachówki. Połamane są drzewa na terenie gminy. Część drzew została już wczoraj pociętych, a pozostałe będą cięte i usuwane z posesji dzisiaj. W Żelazowie został zerwany dach, który został zabezpieczony przez OSP Tomkowice, Państwową Straż Pożarną i jednostkę straży ze Świebodzic. Na jednym z podwórzy w Rynku drzewo przewróciło się na mieszkankę, która wychodziła przestawić samochód. Kobieta jest w szpitalu. Na tym podwórzu drzewa zostały wyrwane z korzeniami (2 szt.), a jedno drzewo zostało połamane. Został także uszkodzony zaparkowany tam bus. Odnotowaliśmy także zniszczenia na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzegomiu. Uszkodzony został dach Szkoły Podstawowej w Goczałkowie oraz budynek przychodni zdrowia w Goczałkowie. W dalszym ciągu przyjmujemy zgłoszenia dotyczące zniszczeń.

Świebodzice

Połamane gałęzie, konary, zerwane tu i ówdzie dachówki lub gonty – na szczęście orkan Grzegorz w Świebodzicach nie wyrządził tak poważnych strat, jak w regionie. – Najwięcej interwencji dotyczyło gałęzi, które wiatr połamał i strącił na jezdnie czy chodniki – mówi Wojciech Orzel, odpowiedzialny za zarządzanie kryzysowe w mieście. Takie zgłoszenia dotyczyły m. in. ul. Browarowej, Kasztanowej, Parku Miejskiego, Wojska Polskiego. Na ul. Księcia Bolka silny watr przewrócił latarnię, w wielu miejscach doszło do strącenia pojedynczych dachówek czy gontów. Tak było m. in. w kaplicy cmentarnej przy ul. Kamiennogórskiej. Służby otrzymały także zgłoszenie o uszkodzeniu dachu na prywatnej posesji w Cierniach.  ZGK Świebodzice Sp. z o.o. zamontowała na obu cmentarzach komunalnych tablice z ostrzeżeniem, by nie wchodzić na teren cmentarza, jeśli wystąpią ponownie tego typu silne zjawiska pogodowe – informuje Agnieszka Bielawska-Pękala, rzeczniczka prasowa UM w Świebodzicach.

/opr. red./
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński oraz Czytelnik Swidnica24.pl

 

Poprzedni artykułPies pogryzł, właściciel płaci
Następny artykułNabożeństwo z okazji 500-lecia Reformacji