Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica W szkolnych gabinetach dbają o zęby najmłodszych

W szkolnych gabinetach dbają o zęby najmłodszych

5

Profilaktyka stomatologiczna obejmie 330 najmłodszych mieszkańców gminy Świdnica.  Tylko w tym roku na ten cel zostanie przeznaczonych blisko 40 tysięcy złotych. W gminie Świdnica są trzy szkolne gabinety dentystyczne.

W 2013 roku na programy i akcje zdrowotne z budżetu gminy zostało przeznaczonych 30 tys. zł, w tym 10 tys. zł na program „Moje zdrowe ząbki”. W 2014 na darmowe wizyty u stomatologa przeznaczono kolejne 37 tys. zł. W 2015 i 2016 r. przeznaczono po 40 tys. zł. Wszystkie te środki pochodzą z budżetu gminy.

W ostatnich latach, dzięki studentom Akademii Medycznej we Wrocławiu prowadziliśmy badania przesiewowe w zakresie profilaktyki stomatologicznej i stanu uzębienia naszych dzieci. Wyniki były zatrważające. U ponad 80% stwierdzono próchnicę.  Na przestrzeni kilku lat te wyniki się nie zmieniały. Wiedzieliśmy że nie można dłużej czekać, bo za kilkanaście lat nasi uczniowie bez zdecydowanych działań mogą mieć ogromny problem z uzębieniem. Realizując kolejny rok z rzędu Program profilaktyki stomatologicznej dla dzieci uczęszczających do szkół podstawowych na terenie gminy Świdnica, chcemy podnieść świadomość zarówno dzieci, rodziców jak i nauczycieli w zakresie konieczności prawidłowej higieny jamy ustnej. Zmniejszyć koszty leczenia stomatologicznego w późniejszych latach, a także zachęcić do częstszych wizyt kontrolnych u stomatologa – podkreśla Teresa Mazurek, wójt gminy Świdnica.

W wyniku zakończonej procedury postępowania konkursowego na wybór realizatora programu polityki zdrowotnej w 2017 r. pn. „Profilaktyka stomatologiczna dla dzieci uczęszczających do szkół podstawowych na terenie Gminy Świdnica” wyłoniono 2 gabinety: „WER-MED” z Dzierżoniowa oraz NZOZ DENTALIUM Centrum Stomatologii J. Kowal, M. Kowal S.C. ze Świdnicy.

„WER-MED” obejmie programem Szkoły Podstawowe w: Lutomi Dolnej, Bystrzycy Górnej, Witoszowie Dolnym i Mokrzeszowie, natomiast NZOZ DENTALIUM obejmie programem Szkołę Podstawową w Pszennie i Szkołę Podstawową w Grodziszczu.

Tylko w tym roku szkolnym Programem objętych zostanie ok. 330 uczniów uczęszczających do klas III i V w gminie Świdnica. Zakończenie projektu planowane jest na miesiąc grudzień 2017, a łączny koszt wyniesie 39 339 zł.

W gminie Świdnica od 5 lat funkcjonuje gabinet stomatologiczny na terenie hali sportowej w Witoszowie Dolnym. W maju 2014 roku w Pszennie uruchomiono kolejny gabinet stomatologiczny, tym razem przy SP w Pszennie, a od września 2015 r. przy SP w Lutomi Dolnej.

/UG Świdnica, opr. red./

 • Natalia

  ……super…..

 • Siostra Bernadetka

  Ale gdzie rodzice tych szczerbatych dzieciaków? Nie dbają o ich zęby to zabrać pińćset. Są gabinety NFZ czynne do wieczora.
  Dzieciaki w szkole mają się uczyć a nie zęby leczyć.

  • Swidniczanin

   Na NFZ to robią 12 przednich zębów: góra 1-3 strona lewa i prawa, tak samo dół. I jak na NFZ przystało, kiepskiej jakości plomby, które szybko wypadają. A wiem, bo ktoś z mojej rodziny robił sobie na NFZ a potem i tak trzeba było pójść prywatnie. Sam również chodziłem w szkole do dentysty (co prawda z mleczakami) i było to samo – plomby wypadały. Ale oprócz tego było takie coś, jak fluoryzacja. Przychodziła na lekcji pani dentystka – sadystka, wyciągało się szczoteczki i każdy dostawał porcję specjalnego płynu. Czy teraz też to jest? Pewnie nie ma.

   • eb

    Od znajomych pracujących w SP wiem, że jest.

    • Swidniczanin

     To dobrze. Ale pamiętam, jak likwidowali w szkołach gabinety dentystyczne.