Strona główna Kultura Fotografie dzikiej przyrody Tomasza Gudzowatego

Fotografie dzikiej przyrody Tomasza Gudzowatego [FOTO]

0

39 wielkoformatowych zachwycających swoją plastycznością fotografii analogowych, ukazujących piękno natury i świata zwierząt można oglądać na podzielonej na dwie części wystawie w Świdnicy. Zdjęcia jednego z najznakomitszych fotografów dzikiej przyrody Tomasza Gudzowatego, wielokrotnie nagradzanego prestiżowymi nagrodami, zebrane pod tytułem „Closer”, zostały zrobione w Afryce, Arktyce, Falklandach i Georgii Południowej na przełomie lat od 1998/1999 do 2015.

Wystawa „Closer” znakomitego fotografa Tomasza Gudzowatego została podzielona w Świdnicy na dwie części. Pierwszy wernisaż, z udziałem dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury Anny Rudnickiej, Karoliny Dzięcielskiej z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy, dyrektora Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie Zbigniewa Buskiego oraz Jerzego Zegarlińskiego z Agencji Zegrat, odbył się w Galerii Fotografii. Sam autor, jak tłumaczył reprezentujący artystę Zbigniew Burski, nie mógł przyjechać do Świdnicy, z powodu licznych obowiązków.

Wystawa stanowi pierwszą próbę retrospektywy Tomasza Gudzowatego. Po kilkunastu latach postanowił on pokazać fotografie od 1998/1999 roku do 2015 roku, które realizował głównie na początku w Afryce, a później w Arktyce, na Falklandach i w Georgii Południowej. Cechą charakterystyczną prezentowanych prac jest zbiorowość. Na każdej prawie fotografii widzimy mrowie, gromadę zwierząt – mówił Zbigniew Burski.

Wśród tych niezwykłych zdjęć, decyzją autora, nie umieszczono słynnej, nagrodzonej prestiżowa nagrodą na World Press Phot i wielokrotnie później publikowaną zarówno w czasopismach, ale i w encyklopedii czy nawet na znaczkach, fotografii przedstawiającej dwa młode gepardy tuż przed zabiciem swojej pierwszej ofiary.

Tomasz Gudzowaty wszedł do historii sztuki fotografii […] Porównywany jest do starszego od siebie Sebastiao Salgado, słynnego fotografika klasy światowej, ale i Gudzowaty przez wielu uznawany jest za fotografa klasy światowej. Sebastiao Salgado zajmuje się głównie mrowiem ludzi, natomiast Gudzowaty zajmuje się przyrodą i zwierzętami, ale także zbiorowość pokazywanej w sposób sugestywny i piękny. Jego zdjęcia są świetnie zrealizowane, zawsze analogowo, zawsze bladym świtem bądź wczesnym wieczorem – przedstawiał artystę dyrektor Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, organizator wydarzenia.

Oprócz Galerii Fotografii wystawę można oglądać również w holu Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy. W każdej z tej instytucji znajduje się po około 20 fotografii z kolekcji „Closer”. – Biblioteka ma nieco wyższe ściany, więc zostały tam umieszczone wszystkie wielkoformatowe zdjęcia, natomiast w Galerii Fotografii ze względu na możliwości mamy tylko te małe formaty – dodał Zbigniew Burski. Wyjątkowe fotografie będzie można oglądać w Świdnicy do 26 listopada.

Tekst: AN
Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułW szkolnych gabinetach dbają o zęby najmłodszych
Następny artykułWystartował sezon na świdnickim lodowisku [FOTO]