Strona główna 0_Slider Tydzień Mediacji: „Powoli przekonamy ludzi”

Tydzień Mediacji: „Powoli przekonamy ludzi”

0

Na swoich dyżurach początkowo przeglądali prasę i czytali książki. Dziś prowadzą po kilka mediacji w tygodniu. – Co prawda bardzo powoli, ale jednak do Polaków trafia informacja, że niekoniecznie z każdym sporem trzeba iść do sądu – mówili mediatorzy podczas Otwartego Salonu Mediatora w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy. – Sąd zawsze wywołuje stres. Mediacje zdecydowanie tego oszczędzają – wspiera mediatorów sędzia Sądu Rejonowego w Świdnicy Marzena Rusin-Gielniewska.

Konflikty rodzinne, spory gospodarcze, a nawet sprawy karne nie muszą kończyć się procesem. Czasem wystarczy rozmowa w obecności wykwalifikowanej osoby, która zachowując bezstronność pomaga dojść do porozumienia i ugody. Taka forma, choć  obecna w polskim systemie prawnym od lat (w sprawach karnych od 1998, w procesie cywilnym od 2005 roku), wciąż jest mało popularna. W propagowanie tej formy aktywnie włączył się Sąd Okręgowy w Świdnicy i Sudeckie Centrum Mediatorów. Od września prowadzone są stałe dyżury, w każdy wtorek od 10.00 do 13.00 w pokoju B-022 na parterze Sądu Okręgowego, plac Grunwaldzki 14. W tych terminach czynna jest także infolinia – 74 85 18 306. Na stronie internetowej sądu można znaleźć zakładkę „Masz prawo do mediacji„, gdzie zawarto wszystkie informacje dotyczące zasad prowadzenia mediacji i ich konsekwencji.

Mediacje prowadzone są wyłącznie na życzenie stron sporu, są tajne, nie jest sporządzany żaden protokół, a podpisana przed sądem ugoda ma taką samą moc jak wyrok. Sędzia Rusin-Gielniewska jest zwolenniczką mediacji. – Niestety, to jednak wciąż bardzo mała skala. W roku mam może 5 spraw, które rozwiązywane są w drodze mediacji – mówi i dodaje, że w znacznej mierze to efekt bardzo małej świadomości prawnej Polaków.

Mediatorzy jednak nie zamierzają rezygnować, myślą o nowych formach informacji i planują następne działania. Niewykluczone, że od listopada stały dyżur mediatora zostanie wprowadzony także w Sądzie Rejonowym w Świdnicy. Tymczasem do końca tego tygodnia można korzystać z dyżurów, zorganizowanych w ramach Tygodnia Mediacji.

/asz/
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

 

Poprzedni artykułRocznica spotkań Kręgu z Krzyżowej
Następny artykułKonferencja turystyczna i jarmark