Strona główna 0_Slider „Piękna epoka”, luksusowe pojazdy i świdnickie organy

„Piękna epoka”, luksusowe pojazdy i świdnickie organy [FOTO]

0

Unikalny, przedwojenny Buick z 1914 roku, wystawa perełek motoryzacyjnych z początku XX wieku i organów Schlaga, wykład o „pięknej epoce” pełnej wynalazków oraz ekspresywna, majestatyczna, organowa muzyka. Jak wiele łączy zabytkowe pojazdy ze świdnickimi organami można było przekonać się podczas wydarzenia „Auto trafił Schlag?” na Rynku i w Kościele Pokoju w Świdnicy.

Niecodzienne przedsięwzięcie zorganizowane zostało przez Świdnicki Ośrodek Kultury, Fundację Chorda Auxit oraz młodzież z Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy, w ramach projektu „Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne”. – Od 15 września 2017 Świdnicki Ośrodek Kultury realizuje projekt współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury. W ramach tej inicjatywy odbyły się dwie projekcje filmowe, dwa koncerty organowe, spektakl plenerowy „Zgęstka” i dziś kolejne atrakcyjne wydarzenie „Auto trafił Schlag? – maszyny początku XX wieku – samochody i organy” – mówiła podczas otwarcia wydarzenia Bożena Kuźma ze Świdnickiego Ośrodka Kultury.

Inicjatorką wydarzenia była świdnicka organistka Zuzanna Bator z Fundacji Chorda Auxit. – Pomysł zrodził się w związku z konkursem „Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne” i tym, że akurat wtedy moje „Auto trafił Schlag”. Zastanawiałam się, co można zrobić wspólnie z młodzieżą, biorąc pod uwagę także organy. Przyszło mi do głowy, żeby zaangażować uczniów „Mechanika” i opowiedzieć o organach przez samochody, czyli przez temat interesujący prawie wszystkich dojść do niszowych organów, które były produkowane także w Świdnicy – tłumaczy Zuzanna Bator.

Inicjatywę rozpoczął na świdnickim Rynku wernisaż wystawy zrealizowanej przez uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy. – Tablice przygotowywaliśmy dwa tygodnie. Najpierw chłopcy byli na wymianie w Niemczech i tam oglądali samochody w muzeach oraz robili zdjęcia. Po ich powrocie spróbowaliśmy wszystko razem zebrać i nadać kształt całości. Oprócz znanych nam samochodów, którymi pasjonują się uczniowie, przedsięwzięcie dało okazję zaznajomienia się z organami – mówi nauczycielka Renata Ślesar, pod której opieką powstawała wystawa. Tablice z pięknymi pojazdami z początku XX wieku oraz organami Schlaga przygotowali – Michał Rawicki, Dawik Błaszczak, Dawid Król, Michał Wolański, Krzysztof Jędrzejczyk, Piotr Synoś i Daniel Chrąchol.

Wystawę przed wejściem do Teatru Miejskiego odsłonili – prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury Anna Rudnicka, a także dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy Krzysztof Anklewicz. Atrakcją prezentowanych motoryzacyjnych i muzycznych plansz był piękny automobil  z 1914 roku, Buick model B-25. Zabytkowy pojazd produkowany od roku 1904 w Stanach Zjednoczonych przyjechał do Świdnicy z Muzeum Motoryzacji z Zamku Topacz pod Wrocławiem.

Jak wiele mają wspólnego wysokiej jakości organy Christiana Schlaga produkowane w Świdnicy, a także przedwojenne pojazdy można było przekonać się na wykładzie świdnickiego organisty Macieja Batora w Kościele Pokoju. Prelekcja odsłaniała wspólne elementy organów i samochodów, powstających w czasach wynalazków i „pięknej epoki”. Wykładowi towarzyszyła ekspresywna i majestatyczna muzyka na organach Schlaga.

Tekst: AN
Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułBezcenny sarkofag rodziny Hochbergów odnowiony
Następny artykułOstrzeżenie przed mgłami