Strona główna Kultura Lekcje sztuki dla zaawansowanych – rusza pilotażowy program

Lekcje sztuki dla zaawansowanych – rusza pilotażowy program

0

Dla ciekawych świata sztuki i „zajawkowiczów” – w październiku rusza pilotażowa edycja nowego projektu “Lekcje Sztuki dla zaawansowanych”.

Lekcje sztuki to nowa propozycja dla dorosłych mieszkańców Świdnicy i okolic. Większość  jest zapracowana, w codziennym zgiełku trudno jest znaleźć czas na rozwijanie swoich zainteresowań i pasji. Nie brakuje jednak osób, które chcą być mimo to na bieżąco ze wszystkim, co nowe i inspirujące na polu kultury i sztuki. Tej jesieni Fundacja Ładne Historie ma dla wszystkich chętnych ciekawą propozycję.

Projekt „Lekcje sztuki dla zaawansowanych” powstał z myślą przede wszystkim o dorosłych osobach pracujących, ale spotkania są otwarte dla wszystkich, bez ograniczeń wiekowych, a ich różnorodny program gwarantuje, że każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. Podczas cotygodniowych spotkań eksperci z takich dziedzin jak design, teatr, taniec czy multimedia, podzielą się swoją pasją, wiedzą i osobistym doświadczeniem. W pigułce opowiedzą o wszystkich „must know” i „must have” kultury i sztuki współczesnej.

Otwarte wykłady będą prowadzone w każdy czwartek o godzinie 18:00 do sali nr 1 w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych na ul. Długiej 33 w Świdnicy (z wyjątkiem pierwszego spotkania, które odbędzie się w Galerii Fotografii Rynek 44).

Partnerem projektu “Lekcje sztuki dla zaawansowanych” jest Fundacja PZU. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Program spotkań:

26.10.2017 Joanna Gniady (NIE) Do zdarcia. O sztuce plakatu

Czym jest plakat i skąd się wziął? Czy plakaciarz i plakacista to ta sama osoba, i dlaczego twory tak efemeryczne były tak kunsztowne? Bazując na obfitym materiale wizualnym, przyjrzymy się estetycznym przemianom światowego plakatu, jego charakterystycznym cechom najwybitniejszym przedstawicielom. Poznamy najwspanialsze dzieła Polskiej Szkoły Plakatu i zastanowimy się na tym, co we współczesnym nadmiarze bodźców wzrokowych tak naprawdę wpada nam w oko.

Joanna Gniady – leworęczna ilustratorka z Wrocławia. Tworzy dla międzynarodowych magazynów, wydawnictw i instytucji kulturalnych. Współpracowała m.in. z Operą Narodową w Paryżu, The Guardian, ELLE Italia, IKEA, Wysokimi Obcasami.

Wykład wyjątkowo odbędzie się w Galerii Fotografii (ul. Rynek 44, Świdnica)!

02.11.2017 Karolina Wycisk W czym tańczyła Terpsychora? Kilka słów o historii tańca (i obuwia)

Jak w kilka godzin opowiedzieć historię tańca, poprzez wiele jego rewolucji, które przełamywały tradycyjne konwencje, wyprowadzały taniec z teatralnej sceny w codzienne przestrzenie, a zwyczajnemu chodzeniu nadawały rangę artystycznego wydarzenia – po współczesne formy performatywne, które podważają efekty tych rewolucji, a choreografią nazywają międzyludzkie relacje? Może najlepiej skupić się na jednym aspekcie tańca, a właściwie atrybucie tancerki lub tancerza – na ich butach. Poprzez historię obuwia, relacje mody i sztuki, ich wzajemne wpływy można prześledzić kolejne etapy tanecznych metamorfoz. Jak pisze Sally Banes w książce z 1980 roku o takim tytule – Terpsychora tańczy w tenisówkach (w oryginalne są to sneakersy). Sprawdzimy, jak na współczesnej scenie tańca mocne są wpływy amerykańskiego post-modern dance…i sneakersów.

Karolina Wycisk – szefowa Fundacji Performat. Realizuje projekty edukacyjno-artystyczne w obszarze teatru, tańca współczesnego i performansu. Publikuje w czasopismach branżowych („Didaskalia”, „Teatr”, TaniecPolska.PL).

09.11.2017 Festiwal Spektrum! Niespodzianka !

16.11.2017 Magdalena Kreis Sztuka mówienia dzieciom o sztuce

Wykład będzie miał charakter prezentacji z zaproszeniem uczestników do rozmowy. Prowadząca przedstawi wybór wystaw, instytucji, działań i publikacji, które przybliżają sztukę młodym odbiorcom. Odwoła się też do zasobów internetowych, z których można skorzystać w domu czy szkole.

Magdalena Kreis (ur. 1987) – twórczyni, edukatorka, animatorka. Od 2010 roku związana z galerią Dizajn BWA Wrocław. Od 2012 roku współtworzy sieć Latających Animatorów Kultury i Latających Socjologów działającą w ramach Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.

23.11.2017 Anna Bieliz Lokalni opowiadacze, współcześni miejscowi kronikarze – nowe sposoby budowania lokalnej tożsamości

W czasie spotkania porozmawiamy o projektach artystycznych i sztuce, która zaprasza ludzi do wspólnego tworzenia opowieści o swoich małych ojczyznach, konstruowania lokalnej tożsamości, zbierania historii i wspomnień oraz kolekcjonowania doświadczeń związanych z „zamieszkiwaniem”. Skupimy się na artystach, grupach artystycznych, inicjatywach, których celem jest ukazanie mieszkańcom poprzez działania z pogranicza mediacji sztuki i animacji, że ich codzienne otoczenie jest warte uwagi jako nośnik znaczeń i kultury.

Anna Bieliz – od 2013 roku współtworzyła Międzynarodowy Festiwal Dobrych Projektów Wroclove Design. Pracowała w CRZ Krzywy Komin we Wrocławiu. Koordynatorka sceny artystycznej Miejskiego Festiwalu MIASTOmovie. W latach 2015-2016 koordynowała projekty wymiany rezydencyjnej prowadzone we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku w ramach Programu Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro oraz programu Współorganizacji Projektów mikroGRANTY ESK Wrocław 2016.

30.11.2017 Natalia Romaszkan Pożytki ze sztuki na ulicy, osiedlu i podwórku.

Działania artystów mogą prowadzić do realnych zmian w sposobie życia mieszkańców i w​ infrastrukturze polskich miast i miasteczek. Mogą wpływać na sąsiedzkie relacje, integrować, zmieniać wygląd ulic, bram i podwórek, ale by tak się stało artyści muszą opuścić mury galerii i ruszyć do odbiorców. Czy w Polsce są artyści, którzy tak pracują? Jakie mają osiągnięcia? Kto to animator, a kto streetworker?  Co my jako mieszkańcy możemy mieć ze sztuki w mieście, czy jest nam potrzebna?  ​Zapraszamy na wykład i dyskusję o działaniach współczesnych polskich artystów i artystek w przestrzeniach publicznych​, wspólnie porozmawiamy o tym jak możemy wykorzystać sztukę w mieście.

Natalia Romaszkan – animatorka kultury, koordynatorka i producentka projektów artystycznych i animacyjnych. Współpracowała z najważniejszymi polskimi artystami działającymi w przestrzeniach publicznych podczas projektu „Wrocław – wejście od podwórza” w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016)

07.12.2017 Karolina Wycisk Lekcje tańca dla starszych i zaawansowanych, czyli czego Bohumil Hrabal nie wiedział o tańcu

Książka Hrabala Lekcje tańca… niewiele ma wspólnego z tradycyjnym instruktażem, przeciwnie – do tańca odwołuje się głównie w tytule. Autor używa tańca jako pretekstu do opowieści o relacjach i zdarzeniach. To podkreśla szczególną intuicję pisarza – taniec współczesny nie chce już kreować postaci i opowiadać historii poprzez ruch, ale linkuje do innych sieci i relacji, w których taniec jest tylko jednym z elementów. Tańczyć mogą bakterie i cząsteczki, a codzienną choreografię tworzy ruch ludzki i nieludzki, ludzi i zwierząt, pojazdów i maszyn. Czy, otoczeni na co dzień ruchem, zdajemy sobie sprawę z jego performatywnej siły? Jaką lekcję można odebrać w tańcu… w zasadzie nie wstając z krzesła?

Poprzedni artykułŚwidniccy myśliwi obchodzą „kamienny” jubileusz. To już 70 lat istnienia
Następny artykułPomóż przywrócić blask parkowi przy ul. Wrocławskiej. Zagłosuj!