Strona główna 0_Slider Kim był nauczyciel pokoleń wychowawców?

Kim był nauczyciel pokoleń wychowawców? [ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU]

0

W Dniu Edukacji Narodowej wspominamy prekursora praw dziecka i najbardziej chyba oddanego dzieciom wychowawcę pokoleń dorosłych w kwestii opieki i poszanowania godności małego człowieka.

Hersz (Henryk) Goldszmit urodził się 22 lipca 1878 lub 1879 roku. Tego dokładnie nie wiedział nawet on sam. Janusz Korczak to pseudonim literacki, w którym istotną rolę  odegrał prawdopodobnie błąd drukarza. W 1898 roku Henryk Goldszmit wziął udział w  konkursie literackim ogłoszonym przez Ignacego Paderewskiego. Jedną z wysłanych sztuk opatrzył nazwiskiem Janasza Korczaka, bohatera powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego „Historia o Janaszu Korczaku i pięknej miecznikównie”. Prawdopodobnie korektor dopatrzył się literówki w imieniu i poprawił „a” na „u” – tak już zostało.

Korczak był lekarzem. Z racji zawodu i powszechnego obowiązku wojskowego uczestniczył jako lekarz wojskowy w toczących się  w tym czasie konfliktach. Związany był z Towarzystwem „Pomocy dla Sierot”, dzięki staraniom którego powstał Dom Sierot. Przez wiele lat wraz ze Stefanią Wilczyńską prowadził ów sierociniec, który był kilkakrotnie przenoszony, m.in. z powodu wyznaczenia getta w czasie II . Znajdował czas by pisać dla dzieci i opiekunów; występował w radiu, gdzie stworzył postać „Starego Doktora” w audycji skierowanej do całych rodzin.

Janusz Korczak to niezwykła postać nie tylko ze względu na swoją heroiczną śmierć, ale przede wszystkim dlatego, że zostawił po sobie bezcenny skarb udzielając pokoleniom wychowawców, opiekunów i rodziców wskazówek jak postępować z dziećmi. Jest ceniony i szanowany na całym świecie, warto więc sięgnąć do lektury pierwszych poradników o wychowaniu jego autorstwa. Taką okazję będą mieli nasi Czytelnicy Aneta Stanejko i Dariusz Machla, którzy udzielili poprawnej odpowiedzi w konkursie ogłoszonym na portalu Świdnica24. Gratulujemy!

/red./

Poprzedni artykułSzymon Hołownia: Pan Bóg tego nie spieprzył…
Następny artykułBieg Fortowy na zakończenie sezonu biegowego w Świdnicy [FOTO]