Strona główna Temat dnia Jak uzyskać odszkodowanie z ubezpieczenia turystycznego?

Jak uzyskać odszkodowanie z ubezpieczenia turystycznego?

0

Wyjazdy wakacyjne powinny się wiązać jedynie z pozytywnymi, miłymi wspomnieniami. Jednak zdarza się, że powrót z wakacji oznacza zagubienie bagażu lub też drobne złamania, które wymagały pomocy medycznej na miejscu. Dlatego warto wiedzieć, na jakie odszkodowanie z ubezpieczenia turystycznego może liczyć ubezpieczony turysta.

O czym pamiętać przed wyjazdem

Bez względu na to, czy wyjazd jest zorganizowany przez biuro podróży, czy jest wyjazdem samodzielnie organizowanym, warto wykupić polisę na czas wyjazdu. Na sam wyjazd należy zabrać ją ze sobą lub posiadać jej numer oraz całodobowy numer do centrum kontaktu z ubezpieczycielem, warto także przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia, aby wiedzieć, które zdarzenia nie podlegają ochronie ubezpieczeniowej. Najczęściej ubezpieczyciel nie ponosi finansowej odpowiedzialności za te zdarzenia, do których doszło, gdy ubezpieczony był pod wpływem alkoholu, nie odpowiada również za problemy wynikające z istnienia chorób przewlekłych, choć w tym przypadku można rozszerzyć ochronę.

Jak zgłaszać szkodę

Jak sugeruje ekspert z portalu odszkodowaniepowypadkowe.pl gdy doszło do jakiegokolwiek zdarzenia, jakie jest objęte ochroną ubezpieczeniową, w pierwszej kolejności ubezpieczony powinien się skontaktować z ubezpieczycielem, aby ustalić dalszy tok postępowania. Takie rozwiązanie to m.in. możliwość dokonania rezerwacji wizyty lekarskiej czy hospitalizacji poprzez centrum obsługi klienta. W przypadku konieczności poniesienia kosztów, ubezpieczyciel instruuje co do sposobu ich dokumentowania oraz przekazania do zakładu ubezpieczeń. Tutaj istotną rolę odgrywa sposób rozliczania z ubezpieczycielem. Jeśli rozliczenia następują bezgotówkowo, wówczas ubezpieczony sam nie ponosi żadnych kosztów. Natomiast w niektórych polisach jest zapis o rozliczeniach gotówkowych, także do wysokości określonego limitu, co z kolei oznacza, że ubezpieczyciel zwraca środki po przedstawieniu rachunków i faktur. Takie dokumenty wraz z wnioskiem o refundację kosztów leczenia należy złożyć po powrocie do kraju. W niektórych przypadkach oprócz rachunków konieczne jest także przedstawienie pełnej dokumentacji medycznej. Ze względu na koszty leczenia w niektórych przypadkach ubezpieczyciel organizuje transport chorego do Polski.

Kradzież i zniszczenie mienia

Kradzież należy zgłosić miejscowej policji oraz obsłudze hotelu czy innego obiektu, na którego terenie doszło do kradzieży. Odpowiednie służby dokumentują zgłoszenie protokołem, który należy przedstawić ubezpieczycielowi. Przy uszkodzeniu mienia należy je pozostawić w niezmiennym stanie do czasu oględzin przez ubezpieczyciela.

Przed zapłaceniem za jakiekolwiek świadczenia medyczne należy pamiętać, że większość ubezpieczycieli nie odpowiada za te zdarzenia, które ubezpieczony opłacił zanim zgłosił całe zdarzenie ubezpieczycielowi. Przy ubezpieczeniu bagażu ochronie ubezpieczeniowej nie podlega przewożenie gotówki, cennych przedmiotów czy biletów w bagażu.

/artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułSiatkarki Polonii wciąż na zwycięskiej ścieżce [FOTO]
Następny artykułŚwidnicki kulturysta srebrnym medalistą Pucharu Polski! [FOTO]