Strona główna Wydarzenia Chcą przesunąć wykup obligacji o 10 lat

Chcą przesunąć wykup obligacji o 10 lat

1

Zarząd powiatu świdnickiego chce przesunąć wykup obligacji na kwotę 5,6 miliona złotych. Czy wyrazić na to zgodę, dzisiaj zadecyduje Rada Powiatu.

Zdjęcie archiwalne. Sesja Rady Powiatu

W przyszłym roku miał się rozpocząć wykup obligacji na łączną kwotę 56 milionów złotych, w transzach po 5,6 miliona rocznie. – Chcemy przesunąć wykup tylko jednej transzy, a powodem są inwestycje, współfinansowane przez Unię Europejską – wyjaśnia wicestarosta Zygmunt Worsa.

Operacja jest dość skomplikowana. Powiat w tej chwili prowadzi trzy inwestycje, współfinansowane ze środków europejskich. To termomodernizacje trzech obiektów w Świdnicy i Świebodzicach, wyposażenie pięciu pracowni w szkołach ogólnokształcących w powiecie oraz doposażenie szkół zawodowych. W sumie inwestycje te kosztują 8 milionów złotych. – W tej chwili angażujemy w ich realizację środki budżetowe, zwrot otrzymamy dopiero w 2019 roku. Przesunięcie wykupu jednej transzy obligacji z 2018 na 2028 rok uchroni nas przed zaciąganiem kredytu. Pożyczka wymaga skomplikowanych procedur i jest droga, natomiast przesunięcie wykupu obligacji będzie kosztowało dodatkowo 56 tysięcy złotych. Policzyliśmy i jest to najkorzystniejsze naszym zdaniem rozwiązanie – wyjaśnia Worsa. Dodaje także, od 2012 roku powiat nie zaciągał żadnych pożyczek. – Przez pięć lat spłaciliśmy 28,5 miliona złotych kredytów. Został nam tylko wykup obligacji – mówi wicestarosta.

Przesunięcie wykupu obligacji aż o 10 lat spowodowane jest procedurami. Takiej operacji można dokonać dopiero w pierwszym roku po wykupie ostatniej transzy wykupionej zgodnie z harmonogramem.

Sesja Rady Powiatu rozpocznie się dzisiaj o godzinie 16.00 w sali narad starostwa.

/asz/

Poprzedni artykułŚwiadkowie poszukiwani
Następny artykułPolicjanci nie zauważyli [VIDEO]