Strona główna 0_Slider Ze Świdnicy do Chin. „Krąg” zatańczy w krainie złotego smoka

Ze Świdnicy do Chin. „Krąg” zatańczy w krainie złotego smoka

0

Niedawno wrócili oczarowani z Litwy, a już jutro wyruszą do barwnych i egzotycznych Chin. Świdnicki Zespół Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg” w 50-osobowym składzie zatańczy w Szanghaju i będzie reprezentował Polskę na jednej z największych i najbardziej prestiżowych parad świata.

Świdniccy artyści już nie mogą się doczekać podróży do Chin. Wylot planowany jest już jutro, a kilkunastogodzinna podróż będzie wiodła przez Paryż do Szanghaju. – Bardzo się cieszymy. Młodzież pakuje się już trzeci dzień. Ważymy walizki, ponieważ bagaż centralny jest ograniczony do 23 kg, a musimy zmieścić tam nasze stroje – opowiada Wojciech Skiślewicz, który wspólnie z Marią Skiślewicz prowadzi świdnicki zespół. Przylot planowany jest na 7 września. Zespół zatrzyma się w hotelu i będzie miał jeden dzień wolny. – 8 września mamy cały wieczór próby generalnej, aż do godz. 1.00 w nocy – przedstawia ramowy plan wizyty w Chinach.

Świdnicki zespół w 50-osobowym składzie wystąpi na jednej z największych imprez folklorystycznych w Chinach – 28. Shanghai Tourism Festival. – Satysfakcja dostania się na festiwal jest duża. Na wstępną weryfikację zgłosiło się 400 zespołów z całego świata. Organizatorzy wybrali 20 z nich, w tym nas jako oficjalnego reprezentanta Polski – podkreśla świdnicki choreograf. Na wydarzeniu świdnicki „Krąg” wystąpi wraz z zespołami m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Rosji, Australii, Nowej Zelandii, Bułgarii, Szwajcarii czy Niemiec.

Festiwal odbywa się pod patronatem chińskiego rządu, a transmisję uroczystości, jak zapewniają organizatorzy, ogląda około 11 mln widzów. – Najważniejszą częścią festiwalu jest tak zwana wielka parada, która przejdzie przez największe ulice miasta. Kulminacyjnym jej punktem są prezentacje każdego zespołu. Na życzenie gospodarzy zatańczymy poloneza, a choreografię przygotowaliśmy do muzyki Chopina „Polonez A-dur”, nagranie orkiestrowe – mówi Wojciech Skiślewicz. Oprócz tego świdnicki „Krąg” wystąpi w trzech koncertach w reprezentacyjnych miejscach Szanghaju. – Zatańczymy nasze tańce narodowe, w tym wiązane z regionu spiskiego, tańce lubelskie i z centralnej Polski – przedstawia repertuar.

Będzie to dla świdnickiego zespołu już 48. występ poza granicami naszego kraju. W Chinach „Krąg” spędzi pięć dni. –  Będziemy również zwiedzać największe atrakcje Szanghaju. Organizatorzy zapewniają nam również wyżywienie, noclegi i opiekę medyczną – dodaje.

„Krąg” nie jest jedynym zespołem, który spełnił marzenie o podróży do Chin. Pod koniec kwietnia tego roku w miejscowości w Xuchang na prestiżowym wydarzeniu 11th China Xuchang International Tourism Festival wystąpił Zespołu Pieśni i Tańca „Jubilat”.

Tekst: AN
Zdjęcia: Zespół Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg”. Dożynki 2017

Poprzedni artykułUpamiętnili WiN
Następny artykułOdzyskali patefon, właściciel dziękuje