Strona główna 0_Slider Usłane pułapkami Dyktando Świdnickie napisane

Usłane pułapkami Dyktando Świdnickie napisane [FOTO]

0

Blisko 50 osób zdecydowało się zmierzyć z ortografią i interpunkcją w ramach tegorocznego, dwunastego już Dyktanda Świdnickiego. To był trudny tekst, jak przyznała zwyciężczyni Bożena Kloc, pełen archaizmów, a także zapożyczeń językowych. Tym razem nauczycielka II LO w Świdnicy Mariola Mackiewicz przygotowała historię szafiarki Nadieżdy, pasjonującej się modą z różnych epok i krajów.

Świdnickie Dyktando, jak co roku, zorganizowała Liga Kobiet Polskich. – Wydarzenie nieprzerwanie promuje język polski, gramatykę i ortografię. Tym bardziej, że w dobie komputerów niestety zatracamy umiejętności poprawnego pisania i wypowiadania się – mówi Urszula Dudziak, szefowa świdnickiej Ligi Kobiet Polskich.

Uczestnicy zmierzyli się z ortografią i interpunkcją w sobotę, 23 września w sali w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Świdnicy. – Mieliśmy dobrą frekwencję. Do 12-tej edycji zmagań językowych zgłosiło się 50 osób, a dyktando ostatecznie napisało 46 śmiałków – zauważa Urszula Dudziak.

Tradycyjnie tekst dyktanda przygotowała nauczycielka II LO w Świdnicy Mariola Mackiewicz. W tym roku była to na wskroś kobieca historia szafiarki Nadieżdy, pasjonującej się modą z różnych epok i krajów. – Z wielką przyjemnością przygotowuję dyktanda. Panowie byli w tym roku pokrzywdzeni, więc zareaguje na tę prośbę, która została dziś wypowiedziana i w przyszłym roku będzie coś bardziej dla mężczyzn – zapowiedziała Mariola Mackiewicz i pogratulowała uczestnikom wiedzy oraz znajomości zasad ortograficznych.

Najmniej błędów w tym roku, bo tylko sześć, zrobiła 53-letnia Bożena Kloc i tym samym zdobyła pierwsze miejsce oraz tablet. Jak przyznała, tekst dyktanda nie był łatwy, pełen archaizmów i zapożyczeń językowych. – Jak zawsze Dyktando Świdnickie jest trudne i na uczestników czyhają różne językowe pułapki. Mnie z pantałyku zbiło słowo „czuha” – przyznaje zwyciężczyni Bożena Kloc, która w świdnickich zmaganiach językowych uczestniczy już czwarty raz.

Drugie miejsce w rywalizacji oraz zmywarkę otrzymał Tomasz Lewicki. Na trzecim był Krzysztof Odachowski, który za zmagania dostał porcelanę. Przyznano również czwarte miejsce i kolację przy świecach dla dwojga Grzegorzowi Pożodze. Nagrody otrzymali także najmłodsi uczestnicy – Bartosz Piekielny i Karolina Koch

Do dyktando przystąpili także urzędnicy. W tym roku dyktando napisali przedstawiciele m.in. Urzędu Gminy w Marcinowicach, Starostwa Powiatowego w Świdnicy, Urzędu Miejskiego w Świdnicy, Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy. Najlepszym samorządem okazał się Urząd Miejski w Świdnicy, a najmniej błędów popełnili – zastępca prezydenta Świdnicy Szymon Chojnowski, a także Julita Liszcz.

Tekst dyktanda znajdziesz TUTAJ.

/AN/
Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułPojechali najoszczędniej i wygrali rajd o kropelce [FOTO]
Następny artykułNowy projekt Ochotniczej Straży Pożarnej