Strona główna Wydarzenia Ubezpieczenia komunikacyjne w Europie

Ubezpieczenia komunikacyjne w Europie

0

Jedną z najpopularniejszych polis w Europie jest ubezpieczenie komunikacyjne. Na terenie starego kontynentu funkcjonuje ponad 1000 towarzystw oferujących tego typu rozwiązanie.

Zakres OC
Niezależnie od kraju wykupu polisy od odpowiedzialności cywilnej, zakres ochrony we wszystkich krajach UE jest taki sam. Ubezpieczenie OC ma na celu zapewnić środki na pokrycie szkód, w razie wydarzenia drogowego.
Ubezpieczalnie z różnych krajów konkurują ze sobą tylko cenowo lub na podstawie dodatkowych usług. Firmy oferują np. dodatkowe zniżki przy ubezpieczeniu domu lub ruchomości. Warto podkreślić, że w niektórych krajach OC i AC jest sprzedawane tylko w pakiecie.

Ceny OC
W zależności od kraju, którego dotyczy ubezpieczenie ceny polis wynoszą od 50 do 500 EURO. Najwyższe koszty ubezpieczeń mają miejsce w Europie Zachodniej. W Polsce w przeciągu ostatnich kilku lat cena ubezpieczenia znacząco wzrosła. Zmiany dochodzą nawet do 100% i najbardziej dotykają posiadaczy samochodów starszego typu oraz kierowców z małym stażem. Mimo że ceny polis są zdecydowanie niższe niż u zachodnich sąsiadów, warto podkreślić, że są nadal niewspółmierne do zarobków.
W zależności od kraju ubezpieczenia posiadają nieco inną nazwę i bywają sprzedawane w łączonych pakietach. Możliwość wykupu polisy obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej, dzięki czemu można kupić usługę również poza granicami kraj. Można także kupić specjalne ubezpieczenie obowiązujące na terenie całej UE, niezbędne zwłaszcza podczas podróży. Przykładowe rozwiązanie tego typu znajduje się tutaj: https://www.sureterm.com/classic-car-insurance/.

Brak ubezpieczenia
Konieczność posiadania ubezpieczenia komunikacyjnego obowiązuje we wszystkich krajach europejskich. Brak tego typu polisy wiąże się często z koniecznością opłaty kary, która nierzadko znacząco przekracza wysokość ubezpieczenia. Przykładowo w Polsce, brak OC powyżej 14 dni oznacza karę na poziomie 4000 złotych, a w Europie Zachodniej znacznie więcej.

Oszustwa ubezpieczeniowe
Niezależnie od kraju, w którym zostało wykupione ubezpieczenie, często można się spotkać z procederem wyłudzeń. Najczęściej ma to miejsce w sytuacji, gdy właściciele pojazdów pozorują wydarzenie drogowe, celem uzyskania świadczenia, jak również przez podawanie nieprawdziwych informacji. Fałszowanie danych ma miejsce zwłaszcza podczas podpisywania umowy oraz składania wniosku o odszkodowanie. Największe nasilenie tego procederu ma miejsce we Włoszech, gdzie przekracza 14%, a w niektórych regionach nawet 24%!

/artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułRelacja na żywo z sesji Rady Miejskiej w Świdnicy. Zapraszamy! [VIDEO]
Następny artykułŚwięto latawca w Świdnicy