Strona główna 0_Slider Świdnica odkrywa swoje cenne zabytki i turystyczne atrakcje

Świdnica odkrywa swoje cenne zabytki i turystyczne atrakcje [FOTO]

0

Tradycyjnie pieczenie najstarszego rodzaju pieczywa – podpłomyków na autentycznych i zabytkowych sprzętach, widowiskowe pokazy kowalstwa czy lepienie gliny przygotowała dla odwiedzających Świdnicę Zagroda Kraszowicka. Turyści mogli także dziś zwiedzić katedrę od strony niedostępnych na co dzień ogrodów. Te i wiele innych atrakcji turystycznych odkrywa Świdnica, w ramach trwających Europejskich Dni Dziedzictwa.

Świdnica po raz kolejny włączyła się w Europejskie Dni Dziedzictwa. W ten weekend, a także przyszły w ramach projektu można bezpłatnie zwiedzić wiele ciekawych i atrakcyjnie turystycznych miejsc oraz cennych zabytków.

Odkrywanie atrakcji turystycznych Świdnicy można było rozpocząć dziś już od 9.00 w Zagrodzie Kraszowickiej i tam na małym gospodarstwie, wśród kur, indyków, królików, owiec czy kóz, w stylizowanej drewnianej chacie, poznawać dawne życie wiejskie. – Przygotowaliśmy dwa rodzaje warsztatów. Pierwszy z nich to wypiek chleba dawnymi metodami. Będziemy opowiadać o tradycjach z tym związanymi, pokażemy autentyczne i zabytkowe sprzęty na jakich się pracowało, jak dzieża, w której gospodynie wyrabiały ciasto czy niecka, dawniej spieniająca funkcje dzisiejszej miski – mówi Małgorzata Hercuń z Zagrody Kraszowickiej. Odwiedzający wspólnie z właścicielką Małgorzatą Hercuń, ubraną w dawny strój wiejski, będą wypiekać stworzone z naturalnych składników najstarsze pieczywo podpłomyki, a następnie je kosztować. Warsztaty z wypieku chleba, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zaplanowano także 10, 16 i 17 września o godz. 9.00 i 11.00.

W Zagrodzie Kraszowickiej można także wziąć udział w warsztatach garncarstwa. – Na początek planujemy pokaz kowalstwa z opisem sprzętu i narzędzi, a następnie zapraszamy na wspólne lepienie z gliny. Są to warsztaty ponad barierami wiekowymi. Przychodzą do nas zarówno przedszkolaki, dzieci w wieku szkolnym, młodzież, a także dorośli i świetnie się bawimy. Każdy lepi z gliny, to co potrafi, a tylko wyobraźnia może nas ograniczać – zauważa. W ramach trwającego w Świdnicy projektu zajęcia garncarskie zaplanowano również 9, 10, 16 i 17 września, tym razem w godz. 13.00, 15.00 i 17.00. By odwiedzić to niezwykłe miejsce, gdzie zatrzymał się czas i poznać dawne życie na wsi należy wcześniej zgłosić swoje uczestnictwo. Zapisy obowiązują pod numerami 512-189-880, 505-509-119 lub mailowo – [email protected]

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa na wyjątkowe zwiedzanie zaprosiła również turystów Parafia Katedralna pw. św. Stanisława i Wacława. Tym razem przewodnik Mariusz Barcicki odkrywał się przed odwiedzającymi tajemnice i ciekawostki świdnickiej katedry od strony niedostępnego na co dzień ogrodu świątyni. Sam teren zielony nie robi wrażenia. Ogród, bowiem ogranicza się do kilku drzew i krzewów, a także gdzieniegdzie rosnących kwiatków. To, co najciekawsze kryje się na murach zabytkowej świątyni. – Kościół jest wpisany na listę pomników historii i jest prawdziwym diamentem w koronie pomników historii. Kościół posiada największą pietę gotycka na Śląska, największe okno gotyckie na śląsku, najwyżej zawieszony dzwon w Polsce na wysokości 75 metrów, który wazy 1 tonę 800 i ma 450 lat. Wieża jest też najwyższą gotycką wieżą w kraju – mówił Mariusz Barciki. Katedrę od kulis można było zobaczyć o godz. 10.00 i 11.00.

Co jeszcze przygotowała Świdnica na Europejskie Dni Dziedzictwa przeczytasz TUTAJ.

Tekst: AN
Zdjęcia: Jacek Dyderski

Poprzedni artykułJapoński balon nad Świdnicą, świdniczanin nad Karpaczem
Następny artykułKto okaże się lepszy w hicie kolejki? Piłkarze Polonii-Stali walczą z Górnikiem! [RELACJA LIVE]