Strona główna Kultura Prelekcje w muzeum

Prelekcje w muzeum [JEDEN WYKŁAD ODWOŁANY]

0

Jeden z wykładów dzieje czterech wielkich oblężeń twierdzy świdnickiej w XVIII wieku, które miał poprowadzić Sobiesław Nowotny, został odwołana z przyczyn zdrowotnych. Bez zmian natomiast odbędzie się prelekcja na temat historii osady poprzemysłowej Huty Idy i Marii koło Żarowie. Będzie można ją wysłuchać  9 września w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Europejskich Dni Dziedzictwa rozpoczną się w Świdnicy już w ten weekend. W ramach wydarzenia, w sobotę 9 września, Muzeum Dawnego Kupiectwa przygotowało dwie interesujące prelekcje historyczne. Jedna z nich o godz. 14.00 „ Klucz do Śląska – dzieje oblężeń twierdzy świdnickiej w XVIII wieku”, którą miał poprowadzić Sobiesław Nowotny została odwołana z przyczyn zdrowotnych.

Bez zmian natomiast odbędzie się pierwszy wykład. O godz. 12.00 historię Huty Idy i Marii koło Żarowa przedstawi Zbigniew Malicki z Muzeum Dawnego Kupiectwa. Będzie to prelekcja na temat założonej w latach 40. XIX w. przez Carla Friedricha von Kulmiza osady przemysłowej Huta Idy i Marii (Idaund Marienhütte). Jej powstanie miało bezpośredni związek z odkryciem pokładów węgla brunatnego i kaolinu podczas pozyskiwania materiałów niezbędnych do budowy linii kolejowej Wrocław-Świebodzice w latach 1842-1843. Rezultatem odkrycia było powstanie kilku znaczących zakładów przemysłowych, z których jeden funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Na terenie Huty Idy i Marii wybudowano w latach 50. XIX w. monumentalny zamek nawiązujący architekturą do neogotyckich romantycznych zamków angielskich. W latach 60. XIX w. powstał imponujący park drzewostanem składającym się z kilkudziesięciu gatunków drzew, a także okazowych i aklimatyzowanych.

/Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy/

Poprzedni artykułRozgorączkowane Kino na Szpilkach [ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU]
Następny artykułMarcin Pietrzyk i Mariusz Kupiec powalczą o punkty w RSMP