Strona główna 0_Slider Legendarny dyrektor „drugiego” Zasłużonym dla Miasta Świdnicy

Legendarny dyrektor „drugiego” Zasłużonym dla Miasta Świdnicy [FOTO]

0

Z tą szkołą byłem związany kilkadziesiąt lat, tu nauczycielką była moja żona, tu uczyły się moje dzieci, moja siostra i szwagierka. Teraz chciałbym podziękować za  wszystko, co dobrego spotkało mnie i moją rodzinę w tym miejscu – mówił wzruszony Zenon Michalczyk. Wieloletni, uwielbiany przez uczniów i nauczycieli gospodarz Zespołu Szkół Ogólnokształcących ze Świdnicy, zapamiętany dla swojego uśmiechu jako Słoneczko, odebrał medal i tytuł „Zasłużonego dla Miasta Świdnicy”.

O uhonorowanie znakomitego pedagoga i społecznika, także przez 4 lata radnego Rady Miejskiej, wnioskowało Stowarzyszenie Absolwentów, a radni w marcu uchwałę przyjęli jednogłośnie. Dzisiaj podczas drugiej części sesji Rady, w auli II LO i w uroczystej oprawie, medal wraz z dyplomem wręczali przewodniczący rady Miejskiej Świdnicy Jan Dzięcielski i prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska. Laudację wygłosiła obecna wicedyrektor szkoły i radna Zofia Skowrońska-Wiśniewska, a gratulacje składali starosta świdnicki Piotr Fedorowicz oraz obecny dyrektor Jacek Iwancz.

Uroczystość poprzedziła szeroka akcja, dzięki której każdy absolwent szkoły mógł podzielić się swoimi wspomnieniami o Dyrektorze i złożyć mu wirtualną drogą podziękowania. Zenon Michalczyk zapisał się we wdzięcznej pamięci kilku pokoleń uczniów jako osoba niezwykle sprawiedliwa, pełna szacunku dla innych i wewnętrznej pogody. Zapamiętana została jego zdolność do godzenia zwaśnionych stron, ogromna kultura, takt i zamiłowanie do poezji przy jednoczesnym perfekcyjnym podejściu do codziennych obowiązków. Przeprowadził szkołę przez trudne czasy PRL-u, zachowując ducha wolności. Zenon Michalczyk był dyrektorem II LO od 1967 roku przez kolejne 24 lata, ale wcześniej i później, aż do 1999 roku, uczył tu biologii. Od lat mieszka w Kielcach, jednak zawsze przyjeżdża na zjazdy absolwentów, a jego mowy są najważniejszym i najbardziej oczekiwanym punktem programu. Nie inaczej było dzisiaj. Zenon Michalczyk wzruszał i bawił, jak zawsze wplątując we własne przemyślenia wiersze i cytaty literackie. – Kocham Świdnicę, bo to otwarte na ludzi miasto! – podkreślił. Zawsze perfekcyjny, żartował z drobnych wpadek, zrzucając je na karb wieku. Zachwycał jak zawsze mocnym, jasnym głosem i aurą człowieka, który z roli wychowawcy wywiązał się znakomicie.

Dyrektor odwdzięczył się społeczności szkolnej, przekazując cenną mapę Księstwa Świdnicko-Jaworskiego z XVIII wieku. Nauczyciele i uczniowie z kolei na finał przygotowali specjalny koncert na cześć Dyrektora.

/asz/
Zdjęcia Artur Ciachowski

Poprzedni artykułWypadła z jezdni na łuku drogi 35 [FOTO]
Następny artykułEnergetyk i Wisła na czele stawki! [FOTO]