Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Krzyżowa zaprasza na Europejskie Dni Dziedzictwa

Krzyżowa zaprasza na Europejskie Dni Dziedzictwa

0

W tym roku odbywa się już 25. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa. Po raz kolejny, w dniach 9-10 i 16-17 września, weźmie w nich udział także Krzyżowa, która zaprasza na wycieczkę po Krzyżowej i wysłuchanie opowieści o jej losach, przemianach, mieszkańcach i ludziach z nią związanych. W programie spotkania znajdzie się również zwiedzanie pałacu oraz wystawy „Odwaga i pojednanie”, a także spacer na Wzgórze Cmentarne.

Hasło przewodnie tegorocznej odsłony EDD w Polsce brzmi: „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”. – Poprzez tak sformułowany temat będziemy chcieli pokazać krajobraz, jako zapis działalności pokoleń naszych przodków. Różne historie i tradycje, z których przez wieki tkany jest krajobraz kulturowy wiążący to co ludzkie z naturalnym środowiskiem przyrodniczym. Zachęcimy do odczytania wielowarstwowych treści przekazywanych przez jego poszczególne składniki i ich wzajemne relacje. Bo krajobraz kulturowy sam z siebie nie powstał, to obecność człowieka, jego wiedza, wrażliwość i zmienianie przestrzeni w miejsce, którego istotę spróbujemy podczas EDD „odczytać” – wyjaśniają organizatorzy Europejskich Dni Dziedzictwa.

Krzyżowa jako miejsce europejskich spotkań, powstało po przełomie 1989 r. na terenie byłego majątku rodziny von Moltke. Nieprzypadkowo, ponieważ właśnie tutaj spotykała się antynazistowska grupa Krąg z Krzyżowej, a także odprawiono tak ważną dla Polaków i Niemców Mszę Pojednania. Jest to więc miejsce, które również pod wględem krajobrazu zostało bardzo silnie ukształtowane przez wydarzenia historyczne i ludzi, którzy brali w nich udział.

Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego zaprasza na oprowadzanie, podczas którego pracownicy opowiedzą o Krzyżowej, jej losach i przemianach, a także o jej mieszkańcach i ludziach z nią związanych. W programie spotkania zaplanowano m.in. zwiedzanie Pałacu oraz wystawy „Odwaga i pojednanie”, a także spacer na Wzgórze Cmentarne.

Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego
Krzyżowa 7, 58-112 Grodziszcze
9-10 i 16-17 września, godz. 11:30
Miejsce spotkania: schody przed Pałacem
Oprowadzanie będzie prowadzone w języku polskim.

/Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego/

Poprzedni artykułSenioriada Sportowa w Świdnicy
Następny artykułSpektakl „Piotruś Pan” w Świdnicy [KONKURS]