Strona główna Wydarzenia Świdnica Historycy rozprawiali o genialnym poliglocie

Historycy rozprawiali o genialnym poliglocie [FOTO]

0

Znał biegle 68 języków, a przez całe swoje życie zajmował się około 120 językami. Urodzony w Świebodzicach i uczący się w Świdnicy Emil Krebs był bohaterem konferencji historycznej w świdnickim Teatrze Miejskim. W międzynarodowym spotkaniu, zorganizowanym w 150. rocznicę urodzin poligloty wszech czasów uczestniczyła także rodzina geniusza.

O postaci humanisty w międzynarodowym gronie opowiadali dwaj historycy – Eckhard Hoffmann – wnuk brata Emila Krebsa, który przez 10 lat prowadził badania nad jego życiem, czego efektem jest publikacja naukowa, a także świdniczanin Sobiesław Nowotny, tłumacz tej książki.

Emil Krebs urodził się w 15 listopada 1867 roku w Świebodzicach, mieszkał w Opoczce i uczył się w latach 1880-1887 w Gimnazjum Ewangelickim w Świdnicy. Studiował na uniwersytecie w Berlinie, a następnie przez ponad 20 lat był tłumaczem w placówce dyplomatycznej w Chinach. – Emil Krebs uczył się języków obcych nie tylko przez język niemiecki, ale również dzięki znajomości innych języków obcych, używając ich jako narzędzia – wyjaśniał Eckhard Hoffmann.

Genialny poliglota zmarł na udar mózgu w 1930 roku. – Po śmierci Emila Krebsa wyjęto jego mózg, który następnie został poddany analizie w Centrum Badań nad Mózgiem Berlinie. Ponownie został badany w 2004 roku – mówił historyk. Efekty tych badań, a także wiele innych ciekawych faktów można przeczytać w książce Eckhard Hoffmann.

Podczas konferencji rocznicowej wykład wygłosił także Sobiesław Nowotny, którzy przedstawił funkcjonowanie gimnazjum w Świdnicy na przełomie XIX i XX wieku. Wydarzenie zakończyło otwarcie w holu Teatru Miejskiego wystawy „Emil Krebs. U granic geniuszu” z cytatami, zdjęciami i dokumentami z życia poligloty.

Tekst: AN
Zdjęcia: Artur Ciachowski

Poprzedni artykułŚwidnica wczoraj i dziś. Ul. Grodzka 14
Następny artykułPiłkarze Polonii-Stali powalczą na boisku wicelidera [RELACJA LIVE]