Strona główna 0_Slider Historia opowiedziana laserami w Kościele Pokoju

Historia opowiedziana laserami w Kościele Pokoju [FOTO/VIDEO]

3

Niewiele wiedziałam o ewangelikach, dopóki nie zaczęliśmy przygotowywać pokazu, poświęconego jubileuszowi 500 lat Reformacji. Dziś wiem jedno, religie powinny łączyć, a nie dzielić i trudno pogodzić się z tym, co spotykało luteranów – mówiła Irena Kmieć, zapowiadając pierwszy w historii pokaz muzyczno-wizualny w unikalnym wnętrzu Kościoła Pokoju w Świdnicy.

Piątkowy wieczór zachęcił wielu świdniczan do udziału w spotkaniu na placu Pokoju, zorganizowanym w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. W programie znalazła się prelekcja przy wystawie poświęconej historii Reformacji, zwiedzanie odrestaurowanej dzwonnicy, gdzie mieści się autorska galeria malarstwa Jacka Sikory. Na uczestników czekał koncert karylionów, umieszczonych na dzwonnicy i spotkanie z muzyką organową, która popłynęła z dwóch wspaniałych instrumentów Kościoła Pokoju – organów romantycznych i barokowych. Ucztę muzyczną przygotował Maciej Bator, kantor kościoła wraz z uczniem, 12-letnim Jakubem Monetą. Około 300-tu zgromadzonych w świątyni osób miało niepowtarzalną okazję, by zadać pytania biskupowi diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, ks. Waldemarowi Pytlowi. W zainteresowaniu publiczności była m.in. kondycja Kościoła Luterańskiego w Polsce. Jak podkreślił biskup, odnotowywany jest niewielki, ale stały wzrost zainteresowania kościołem. – To, co nas ogromnie cieszy, to fakt, że nie ma wystąpień z naszego Kościoła, podczas mojej bytności w Świdnicy na taki krok zdecydowała się jedna osoba. Powoli, ale jednak wiernych przybywa – mówił ks. Pytel. W tej chwili w Polsce jest 70 tysięcy luteranów.

Zwieńczeniem wieczoru był pokaz laserowy, w symboliczny sposób ukazujący historię luteranizmu w Europie, w Polsce, na Śląsku i wreszcie w samej Świdnicy. Właśnie ten ostatni fragment powstał specjalnie na wczorajszy wieczór. Cały pokaz był prezentowany dotychczas w kilku świątyniach ewangelickich w całej Polsce. Jego autorzy, Irena i Mariusz Kmieć z firmy „Music on laser”, mają nadzieję, że takie inicjatywy w widowiskowy, a jednocześnie prosty sposób będą nie tylko uczyły historii, ale także wspierały idee tolerancji i ekumenizmu. Pokaz sponsorowała świdnicka Parafia Ewangelicko-Augsburska.

A już za 2 tygodnie kolejne wydarzenia. 29 września o 18.30 na koncert „Symfoniczne Organy Kościoła Pokoju” zapraszają Maciej Bator i Jakub Moneta, a  specjalny koncert z okazji 500 lat Reformacji 1 października da Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Wydarzenie będzie rejestrowane przez telewizję. Bilety można już kupić w Informacji Turystycznej w Świdnicy.

/asz/
Zdjęcia Artur Ciachowski i Paweł Żak

 

Poprzedni artykułMaraton wystaw fotograficznych [FOTO]
Następny artykułŚwidnicki Fotomaraton: Laureatka dla pasji zostawia pracę i dotychczasowe życie [FOTO]