Strona główna 0_Slider Festiwal z gwiazdami kina zawita do Świebodzic

Festiwal z gwiazdami kina zawita do Świebodzic

0

Świebodzice będą jednym z miast goszczącym szóstą edycję Festiwalu Aktorstwa Filmowego. Cykl tegorocznych wydarzeń z udziałem znakomitych artystów, wielkich osobowości polskiego kina zaplanowano 15 i 16 października. Publiczność będzie miała okazję spotkać się chociażby z Bogusławem Lindą, Janem Nowickim, Olgierdem Łukaszewiczem, Anną Samusionek czy Hubertem Kułaczem.

Wydarzenia organizowane w ramach 6. Festiwalu Aktorstwa Filmowego, oprócz Wrocławia, zagoszczą w tym roku także w Bystrzycy Kłodzkiej i Świebodzicach. – Spotkałem się z ogromną życzliwością i otwartością burmistrza Bogdana Kożuchowicza, któremu pomysł zorganizowania w Świebodzicach wydarzeń w ramach FAF bardzo się spodobał – mówi Stanisław Dzierniejko, dyrektor generalny festiwalu. – Jesteśmy tam, gdzie nas chcą, gdzie dostrzegają potencjał takich wydarzeń. Cieszę się, że Świebodzice dołączyły do grona miast, które współuczestniczą w tworzeniu Festiwalu Aktorstwa Filmowego. To świetna promocja dla miasta – dodaje.

Z wielką przyjemnością będziemy gościć tak wyjątkowe osobowości polskiego kina. To świetna inicjatywa, która nie tylko wzbogaci ofertę kulturalną naszego miasta, ale przede wszystkim umożliwi kontakt z podziwianymi aktorami, których dotychczas znaliśmy tylko z ekranu kinowego, a teraz będziemy mogli z nimi porozmawiać, spotkać się – podkreśla burmistrz Bogdan Kożuchowicz.

Spotkania autorskie i występy artystów zaplanowano 15 i 16 października. Świebodzice odwiedzą – Bogusław Linda, Jan Nowicki, Olgierd Łukaszewicz, Anna Samusionek czy Hubert Kułacz.

Program festiwalu w Świebodzicach:
Spotkanie z Olgierdem Łukaszewiczem – laureatem Platynowego Szczeniaka – nagrody za wybitne osiągnięcia w aktorstwie filmowym
15 października (niedziela)
godz. 16:00, Miejski Dom Kultury, ul. Wolności 13

Monodram poetycko-muzyczny pt. „Pan Tadeusz na wesoło, czyli perypetie miłosne Tadeusza i Telimeny” w wykonaniu Anny Samusionek
15 października (niedziela)
godz. 18.00, Miejski Dom Kultury, ul. Wolności 13

Czytanie bajek oraz wspólna zabawa z Anną Samusionek
16 października (poniedziałek)
godz.11:00, Publiczne Przedszkole nr 2, ul. Księcia Bolka 17

Monodram Huberta Kułacza z udziałem młodzieży
16 października (poniedziałek)
godz. 12:00, Miejski Dom Kultury, ul. Wolności 13

„Lwowska tęsknota” spektakl teatralno-muzyczny w wykonaniu Jana Nowickiego
16 października (poniedziałek)
godz. 18:00, Miejski Dom Kultury, ul. Wolności 13
Po spektaklu spotkanie z Janem Nowickim, promocja książki

Spotkanie z Gwiazdą – Bogusław Linda
16 października (poniedziałek)
godz. 20:00, Miejski Dom Kultury, ul. Wolności 13

Wstęp na festiwal jest bezpłatny. Zaproszenia można odebrać w dniu 30 września, w godz. od 15.00 do 18.00, w ratuszu miejskim (Rynek 1), a także w kolejnych dniach w Wydziale Promocji UM, tel. 74 666 95 71.

* * *
Festiwal Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa odbywa się pod patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego od 2013 roku we Wrocławiu oraz wybranych miastach regionu. Festiwal jest hołdem przyjaciół dla  Tadeusza  Szymkowa, który przez lata związany był z Teatrem Polskim we Wrocławiu. Zmarł w styczniu 2009 roku w wieku 50 lat.

Festiwalowa publiczność, podczas każdej edycji FAF ma okazję podziwiać mistrzowskie aktorstwo gwiazd polskiego i światowego kina. Przez sześć dni w Dolnośląskim Centrum Filmowym  prezentowane są obrazy, które dzięki wybitnym rolom na stałe wpisały się do grona wyjątkowych i niezapomnianych. Film jest  tu tylko tłem dla aktorów.

Organizatorzy festiwalu– Stanisław Dzierniejko (dyrektor naczelny) oraz Bogusław Linda (dyrektor artystyczny) – dobierają obrazy w taki sposób,  by widzowie mieli przegląd największych dokonań aktorskich XX i XXI wieku.

Co roku podczas FAF statuetkami Platynowego Szczeniaka uhonorowani zostają najwybitniejsi aktorzy. Do tej pory wyróżnienie otrzymali: Katarzyna Figura, Jan Nowicki, Krystyna Janda, Daniel Olbrychski, Beata Tyszkiewicz i Marek Kondrat, Magdalena Zawadzka, Jan Englert.  W konkursie o Złote Szczeniaki jurorzy (aktorzy) wyłaniają najlepsze  role pierwszo- i drugoplanowe w filmach fabularnych powstałych w ciągu ostatniego roku.

Festiwal Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa jest również  wyjątkową okazją do spotkania i porozmawiania z największymi gwiazdami polskiego kina. W czasie FAF codziennie odbywają  się spotkania z aktorami połączone z prelekcjami  znawców kina i seansami.

Jedną z atrakcji Festiwalu Aktorstwa Filmowego są warsztaty aktorskie dla młodzieży. Prowadzą je Bogusław Linda, mimowie z Wrocławskiego Teatru Pantomimy oraz Elżbieta Słoboda, absolwentka  prestiżowej amerykańskiej szkoły Actors Studio. Uczestnicy warsztatów mają okazję m.in. poznać techniki, jakie stosują w filmie i na scenie aktorzy amerykańscy.

/Agnieszka Bielawska-Pękala, rzecznik UM Świebodzice/

Poprzedni artykułGol Sobaczaka na wagę trzech punktów
Następny artykułMistrzowie parkowania [FOTO]