Strona główna Kultura „Szepty duszy” uchwycone na obrazach

„Szepty duszy” uchwycone na obrazach

0

Abstrakcyjne ujęcia duszy i jej szepty uchwycone w wielości form, technik i wyrazistych kolorach na 16 wyjątkowych obrazach będzie można zobaczyć już w piątek, 11 sierpnia w Wieży Ratuszowej w Świdnicy. Będzie to pierwsza wspólna wystawa malarska artystycznie utalentowanych świdniczanek – matki i córki – Marty B. i Konstancji Kowalskich.

Otwarcie wystawy umiejscowionej na drugim piętrze Wieży Ratuszowej świdniczanek – Marty B. Kowalskiej i Konstancji Kowalskiej zaplanowano na godz. 18.00 w piątek, 11 sierpnia. Artystki matka i córka zgromadziły na ekspozycji 16 obrazów pod tytułem „Szepty duszy”. – Jeden z obrazów namalowałyśmy wspólnie z córką, 11 jest moich, a 4 – Konstancji. To w większości duże formaty, stworzonych przy użyciu wielu technik malarskich. Wszystkie jednak są w trójwymiarze uzyskanym przez nakładanie różnych materiałów na płótno, jak gładź, piasek czy drewno – zauważa Marta Kowalska. Obrazy przedstawiają atrakcyjne formy, w których niebagatelną rolę odgrywają wyraziste kolory, ale również przekaz. – Jestem tylko narzędziem, a obrazy same mówią. Sam przekaz zależy jednak od odbiorcy – tłumaczy Marta Kowalska.

Wystawa jest spełnieniem marzeń matki i córki, ale ma także charytatywny wydźwięk. – Zaplanowałyśmy sobie z córką, że z każdej wystawy 10 procent ze sprzedaży obrazów będziemy przeznaczać na cel charytatywny. Chcemy ofiarować je, podobnie jak przy tworzeniu kalendarza Stowarzyszenia „Mamy, co kochamy”, 9-letniemu Kubie Stama ze Świdnicy na koszty związane z jego rehabilitacją – mówi Marta Kowalska. U chłopca w siódmym miesiącu ciąży wykryto bradykardię i blok pierwszego stopnia serca. Już po narodzinach wykryto u niego zespół Silvera-Russella, który objawia się m.in. zaburzonym rozwojem, dysproporcją twarzoczaszki i mózgoczaszki, opóźnieniem wieku kostnego, kłopotów z chodzeniem, problemami z narządami wewnętrznymi.

Ekspozycję będzie można oglądać do 6 września.

Tekst: AN
Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułWtorkowy sparing Polonii-Stali z LKS-em
Następny artykułSłużby mundurowe na pomoc bezdomnym